more_horiz

Blokady w mediach społecznościowych. Dr Machnik: w takim wypadku debata publiczna będzie wydmuszką

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:18
- Media społecznościowe mają pełnić rolę nie tylko interakcyjną, ale przede wszystkim wyrażania swojego zdania. Dochodzimy do momentu, gdzie operatorzy decydują o tym, w jaką stronę ten przekaz ma być kierowany. Debata publiczna będzie w takim wypadku tylko wydmuszką - powiedział o blokowaniu przez serwisy społecznościowe kont prezydenta Trumpa dr Bartłomiej Machnik z Collegium Humanum.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Phunkod

W zeszłym tygodniu w stolicy Stanów Zjednoczonych doszło do demonstracji zwolenników Donalda Trumpa. Wiec przerodził się w zamieszki, a niektórzy z protestujących wtargnęli do siedziby Kongresu USA. Wskutek starć zginęło 5 osób. Po tych wydarzeniach główne media oskarżyły prezydenta Stanów Zjednoczonych o podburzanie tłumu. Największe portale społecznościowe zablokowały prywatne konta Donalda Trumpa.

Taki los spotkał również oficjalne konto prezydenta USA. Takie działania technologicznych gigantów wywołały szeroką dyskusję na całym świecie. Wielu ekspertów i polityków określa to jako cenzurę.

Cenzura w internecie free shutt-1200.jpg
Cenzura w mediach społecznościowych. Prof. Lewicki: niesłychane, jak łatwo demokracja wpada w totalitaryzm

Precedens

Zdaniem dra Bartłomieja Machnika takie działanie właścicieli mediów społecznościowych stworzyło niebezpieczny precedens. - Debata o wolności w sieci prowadzona jest od momentu, kiedy przestrzeń internetowa stała się dla nas wirtualnym domem i obiektem, gdzie możemy wyrażać swoje zdanie. Mieliśmy do czynienia z pewnym precedensem. W moim przekonaniu mamy tutaj do czynienia z pewnym ograniczeniem wolności słowa - powiedział naukowiec.

- Znamy styl komunikacji prezydenta Trumpa, który jest mało dyplomatyczny i bezpośredni. Praktycznie przez całą prezydenturę komunikował on swoje zdanie przede wszystkim za pośrednictwem Twittera, więc tak naprawdę jego właściciele uniemożliwili mu wyrażanie własnego zdania - zauważył.

Czytaj także:

Posłuchaj
14:38 _PR24_AAC 2021_01_13-11-34-54.mp3 Dr Bartłomiej Machnik o cenzurze w mediach społecznościowych ("Gość PR 24")

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że działania mające na celu cenzurę jednej ze stron doprowadzą do wypaczenia debaty publicznej. - Media społecznościowe mają pełnić rolę nie tylko interakcyjną, ale przede wszystkim wyrażania swojego zdania. Dochodzimy do momentu, gdzie operatorzy decydują o tym, w jaką stronę ten przekaz ma być kierowany. Debata publiczna będzie w takim wypadku tylko wydmuszką - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: dr Bartłomiej Machnik (politolog, Collegium Humanum)
Data emisji: 13.01.2021
Godzina emisji: 11:34

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem