more_horiz

Psycholog: nie zawsze życie pozwala na to, by w pełni zaopiekować się swoimi rodzicami

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 10:40
- 90 proc. opiekunów ludzi starszych, miewa trudne emocje i myśli, a to z kolei jest bardzo naturalne i normalne - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Jurga, psycholog, autorka poradników dla opiekunów osób starszych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jacob Lund/Shutterstock.com

Gość PR24 mówiła między innymi o zespole stresu opiekuna, który jak powiedziała, jest zespołem emocji w tym złości i frustracji, które to emocje biorą się z obciążenia i stresu związanego z długotrwałą opieką nad osobą starszą.

- Jest to wyczerpanie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Najczęściej takie osoby mówią, że nie potrzebują pomocy, a w konsekwencji same stają się pacjentami - powiedziała Karolina Jurga, która jest autorką książki pt. "Idealny opiekun nie istnieje - poznaj demencję oraz inne kwestie, które warto wiedzieć, żeby nie zwariować".


senior auto free 1200.jpg
Senior za kierownicą. Na co należy zwrócić uwagę?

Dać wiedzę

Książka pomaga zrozumieć zachowania osoby chorej i pokazuje, jak w tym wszystkim nie oszaleć. To przede wszystkim osobisty przewodnik, którego celem jest dać wiedzę, konkretne wskazówki i otuchę. Uspokoić, że te wszystkie skrajne emocje, są normalne i nie oznaczają, że ktoś jest złym człowiekiem.

- To poradnik dla tych osób, które myślą, że są w stanie wszystko zorganizować same. Z osobami chorymi i ich rodzinami pracuję od 14 lat, te doświadczenia to mój materiał do poradników. Pokazują, że nie zawsze życie pozwala na to, by w pełni zaopiekować się swoimi rodzicami. Warto sobie to uświadomić - podkreśliła Karolina Jurga.


Posłuchaj
25:04 _PR24_AAC 2021_01_31-09-33-42.mp3 K. Jurga o opiece nad ludźmi starszymi ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: Karolina Jurga (psycholog, autorka poradników)

Data emisji: 31.01.2021

Godzina: 09.33 

Zobacz także

Zobacz także