more_horiz

Katarzyna Kotula: nie wycofujemy się z hasła dostępu do aborcji

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 15:43
- Lewica szła do Parlamentu z hasłem pełnych praw kobiet i dostępu do aborcji. Nie wycofujemy się z tych haseł. Możemy uchwalić prawo zakazujące aborcji, ale nie spowoduje to, że aborcja zniknie - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Kotula, poseł Lewicy.
Protest Strajku Kobiet po wyroku TK w sprawie aborcji
Protest Strajku Kobiet po wyroku TK w sprawie aborcjiFoto: Forum/Filip Radwański

Rozmowa dotyczyła wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. - W konstytucji jest zapis o ochronie życia, ale nie od poczęcia. Jeśli mówimy o wadach płodu, przeważnie są to ciąże wyczekane i zaplanowane. To tragedie tysięcy kobiet w Polsce, które być może nie znajdą lekarza, który będzie chciał się podjąć przerwania ciąży. Musimy patrzeć na to, jakie to historie. To także dramaty rodzin, które zostały postawione w sytuacji, na które nie mają żadnego wpływu - zwróciła uwagę Katarzyna Kotula.

shutterstock trybunał konstytucyjny 1200.jpg
Orzeczenie TK ws. aborcji. Dr Pawłowska: to krok w stronę realizacji pełnych praw człowieka

- Lewica szła do Parlamentu z hasłem pełnych praw kobiet i dostępu do aborcji. Nie wycofujemy się z tych haseł. Możemy uchwalić prawo zakazujące aborcji, ale nie spowoduje to, że aborcja zniknie. Kobiety przerywają ciążę także w domu za pomocą tabletek, tzw. aborcji farmakologicznej, istnieje także podziemie aborcyjne. Wyrok TK nie spowoduje, że aborcja zniknie. Potrzebujemy dzisiaj debaty na temat przerywania ciąży - oceniła. 

Czytaj także:

Jak podkreśliła rozmówczyni, "na rynku polskim refundowane są tylko dwa środki antykoncepcyjne. Wciąż wiele kobiet nie może z powodów zdrowotnych używać antykoncepcji. Potrzebujemy także legalnej sterylizacji i rzetelnej edukacji seksualnej".

Posłuchaj
20:40 PR24_mp3 2021_02_02-15-08-46.mp3 Katarzyna Kotula w rozmowie na temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji w Polsce (Temat Dnia/Gość PR24)

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Katarzyna Kotula (Lewica)

Data emisji: 2.02.2021

Godzina: 15.08

pkr

Zobacz także

Zobacz także