W kwietniu rusza Narodowy Spis Powszechny. Rzecznik prezesa GUS o szczegółach
Obowiązkową metodą dokonania spisu, zgodnie z ustawą, jest samospis internetowy. (...) Wypełnienie (formularza) przez internet będzie możliwe również w najbliższym urzędzie gminy, spisać się będzie można od 1 kwietnia także przez telefon - mówiła w Polskim Radiu 24 rzecznik prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Karolina Banaszek.
2021-03-12, 11:47
1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Spis taki odbywa się co 10 lat. W tym roku mija 100 lat od pierwszego oficjalnego liczenia ludności w Polsce.
Powiązany Artykuł
Samospis - podstawowa forma zbierania danych o obywatelach
Zostanie on przeprowadzony w formie samospisu internetowego - jest to forma podstawowa, ujęta w ustawie jako obowiązek każdego obywatela. To oznacza, że każdy obywatel powinien sam wypełnić formularz spisowy zamieszczony na stronie internetowej GUS-u. W Polskim Radiu 24 o spisie ludności mówiła rzecznik prezesa GUS Karolina Banaszek.
"Ograniczenie kosztów"
Rzecznik prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wyjaśniła, że do rozpoczynającego się 1 kwietnia spisu jest już niemal wszystko przygotowane, trwają już tylko ostatnie szlify, ale - jak podkreśliła - wszystko będzie gotowe na czas, a pytania spisowe zostaną udostępnione już niedługo, by każdy mógł się z nimi zapoznać z wyprzedzeniem.
- Obowiązkową metodą dokonania spisu, zgodnie z ustawą, jest samospis internetowy. Ale stawiamy na niego nie tylko z uwagi na pandemię. Takie założenia przyświecały nam od początku z tego względu, że nasze społeczeństwo oczywiście się zmienia, jesteśmy bardziej przystosowani cyfrowo, do wykorzystania internetu. Ale również zależało nam na tym, żeby w miarę możliwości ograniczyć koszty realizacji spisu. Im więcej osób spisze się przez internet, tym mniej rachmistrzów musimy zaangażować w realizację spisu - mówiła Karolina Banaszek.
REKLAMA
- Problemy polskiej mniejszości związane ze spisem ludności na Litwie
- Nowe reguły spisu ludności na Litwie. "Mogą stanowić problem dla polskiej mniejszości"
- Pierwszy Spis Powszechny w odrodzonej Polsce
Powiązany Artykuł
Spisz się sam. 1 kwietnia ruszy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań
Jak się spisać?
Wyjaśniła, że jest to metoda najwygodniejsza także dla samych spisujących się Polaków, którzy dzięki temu będą mogli się spisać wtedy, kiedy im wygodnie, w miejscu, w którym chcą, bez konieczności umawiania się z rachmistrzem. Wyjaśniła też, co mogą zrobić osoby, które np. nie mają dostępu do internetu lub nie są biegłe w obsłudze komputera.
- Wypełnienie przez internet będzie możliwe również w najbliższym urzędzie gminy, bo gminy są zobowiązane do zapewnienia takiego miejsca spisowego. Jeśli mamy problem z dotarciem do gminy, czy też nie mamy dostępu do internetu czy to w domu, czy przez telefon, również będziemy uruchamiać infolinię spisową. Spisać się będzie można od 1 kwietnia, dzwoniąc na numer infolinii. Następnie trzeba wybrać opcję "spisz się przez telefon" i tam, po wpisaniu tonowym swojego kodu pocztowego, połączymy się z urzędem statystycznym w województwie, w którym mieszkamy. Wówczas nasi ankieterzy i rachmistrzowie przeprowadzą z nami spis przez telefon - mówiła Karolina Banaszek, dodając, że z osobami, które same się nie spiszą, będą kontaktować się rachmistrzowie GUS-u.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Błażej Prośniewski
Gość: Karolina Banaszek (rzecznik prezesa GUS)
Data emisji: 12.03.2021
Godzina emisji: 09.19
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA