X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Przewodniczący zespołu ds. sędziów pokoju: chciałbym załatwić tę sprawę jak najszybciej

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 13:51
- Na temat sędziów pokoju, niezwykle ważnej instytucji, (...) debatuje się od 2017 roku, czyli cztery lata już prawie mijają. I na razie niestety, poza dyskusjami na bardzo dużym poziomie ogólności, nic się tutaj nie dzieje - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kruszyński, przewodniczący zespołu ds. sędziów pokoju.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Łukasz Siekierski/ Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda powołał zespół, którego zadaniem będzie przygotowanie legislacji, dotyczącej wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. Zespołem będzie kierował profesor Piotr Kruszyński, a sekretarzem zespołu został prezydencki doradca Paweł Mucha. W Polskim Radiu o planach zespołu oraz samej instytucji sędziów pokoju mówił przewodniczący zespołu, prof. Piotr Kruszyński.

pap pałac prezydencki 1200.jpg
"Reforma wymiaru sprawiedliwości powinna być kontynuowana". Prezydent powołał zespół ds. sędziów pokoju

"Najszybciej jak się da"

Gość PR24 wyjaśnił, że członkami zespołu ds. sędziów pokoju są przedstawiciele różnych zawodów prawniczych, także Sądu Najwyższego, Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Sprawiedliwości i prokuratury. Pytany o plany zespołu, wyjaśnił, że rozmawiał o tym z sekretarzem Pawłem Muchą, o którym twierdzi, że jest najważniejszym członkiem zespołu, i ustalili, że chcieliby sprawę załatwić możliwie jak najszybciej. Pierwsze spotkanie zostało zaplanowane już na przyszły tydzień.

- Ja chciałbym zrobić to naprawdę - jeśli się to oczywiście uda - w miarę szybko, dlatego że na temat sędziów pokoju, niezwykle ważnej instytucji (...) debatuje się od 2017 roku, czyli cztery lata już prawie mijają. I na razie niestety, poza dyskusjami na bardzo dużym poziomie ogólności, nic się tutaj nie dzieje - mówił prof. Piotr Kruszyński.

Zapytany o to, kim miały - według jego pomysłu - być sędzia pokoju, wyjaśnił, że będzie to osoba, która będzie zajmowała się tymi najdrobniejszymi sprawami, które obecnie w największym stopniu zalewają sądy, powodując, że są one przeciążone.

Czytaj więcej:

Jak zostać sędzią pokoju?

pap_20140128_0SF (1).jpg
Sędzia Piotr Hofmański nowym prezydentem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze

- Współcześnie ta instytucja działa przede wszystkim w krajach anglosaskich - w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych Ameryki, przy czym w USA nie wszędzie. Natomiast w Anglii i w Walii ta instytucja działa bardzo aktywnie i ja myślę, oczywiście nic nie przesądzając, że usytuowanie sędziego śledczego właśnie takie, jakie jest ono w Anglii i Walii, powinno być jakimś nie tyle wzorcem, bo to za dużo powiedziane, ale pewnym punktem wyjścia do kształtowania tej instytucji - mówił prof. Piotr Kruszyński.

Wyjaśnił, jak chciałby, żeby ta instytucja funkcjonowała: sędziami pokoju mają być absolwenci wydziału prawa, bez konieczności odbywania aplikacji sądowej, prokuratorskiej, notarialnej, adwokackiej, czy radcowskiej, z odpowiednim, np. 4-letnim stażem pracy w organach administracji państwowej, samorządowej, kancelariach notarialnych, adwokackich, radcowskich, które uzyskały zaufanie społeczne, np. w wyborach powszechnych, czy przez rekomendację organów samorządowych. Takie osoby muszą być sprawdzone pod kątem kompetencji przez Krajową Radę Sądowniczą, ale nie powinny podlegać egzaminom. Za to powinny przejść obowiązkowy kurs.

Posłuchaj
24:52 PR24_mp3 2021_03_14-11-33-17_Kruszyński.mp3 Prof. Piotr Kruszyński o sędziach pokoju ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: prof. Piotr Kruszyński, (prawnik - karnista, adwokat, Uniwersytet Warszawski, przewodniczący zespołu ds. sędziów pokoju)
Data emisji: 14.03.2021
Godzina emisji: 11.33

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

TK odwołał wyznaczoną rozprawę ws. kadencji RPO. Sprawa zostanie rozpatrzona 25 marca

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 18:17
Trybunał Konstytucyjny uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich i odwołał wyznaczoną na środę 10 marca rozprawę ws. przepisu dotyczącego kadencji RPO - przekazało biuro TK. Nowy termin wyznaczono na 25 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uciekła z dziećmi z Norwegii do Polski. Sąd w Zielonej Górze odmówił wydania kobiety

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 10:23
Sąd Okręgowy w Zielonej Górze odmówił wydania do Norwegii kobiety, która uciekła do Polski z trójką dzieci. Wcześniej rodzina doświadczała przemocy ze strony ojca małoletnich. Była to druga podjęta przez Królestwo Norwegii próba sprowadzenia kobiety do kraju. Poprzednio, wystawiony za matką nakaz aresztowania został wycofany przez Oslo. Norweżkę reprezentował Instytut Ordo Iuris.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Igor Tuleya trzeci raz nie stawił się na przesłuchanie. PK wystąpi o przymusowe doprowadzenie

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 17:24
"W związku z tym, że sędzia Igor Tuleya już po raz trzeci, mimo prawnego obowiązku, nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wystąpi do Sądu Najwyższego o zgodę na jego przymusowe doprowadzenie" - przekazał w piątek dział prasowy PK.
rozwiń zwiń