more_horiz

90. rocznica urodzin Józefa Tischnera. Wojciech Bonowicz: jego nauka ciągle zachowuje swoją siłę

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 21:30
- Myślę, że siła Tischnera polega na tym, że starał się on odpowiadać na pewne bardzo gorące pytania w swoim czasie. Odpowiadał w taki sposób, że te odpowiedzi ciągle zachowują swoją siłę. Nie robił tego abstrakcyjnie. Starał się nazywać to, z czym ludzie się zmagali w danym momencie, w danym miejscu, ale nazywać, to znaczy wydobywać istotę zjawiska, fenomenu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Bonowicz. 
Józef Tischner
Józef Tischner Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

12 marca minęła 90. rocznica urodzin ks. Józefa Tischnera. O fenomenie filozofa mówił Wojciech Bonowicz.

- Żeby odpowiedzieć na pytanie o fenomen Tischnera, najlepiej odwołać się do takiego obrazu, którym on sam się posługuje. To jest obraz, w którym nauka myślenia porównana jest do nauki chodzenia. Potrzebujemy, żeby nauczyć się chodzić, kogoś, kto poda nam rękę, kto nas przez chwilę poprowadzi. Z nauką myślenia jest podobnie. Musi być ktoś, kto nam poda rękę, kto podpowie, jak formułować myśli, jakie pytania zadawać, jak szukać odpowiedzi. Z tym że potem pojawia się różnica. Bo o ile nauczymy się chodzić, to już nie potrzebujemy tej ręki, to z myśleniem jest inaczej. Jakby potrzeba - powiada Tischner - co jakiś czas powrócić do tego wzoru, nauczyciela, który nauczył nas myślenia. Sądzę, ze Tischner spełnia taką rolę, spełniał ją, kiedy żył - podkreślił Bonowicz.

Wojciech Bonowicz.jpg
Wojciech Bonowicz: przez Tischnera ludzie sięgają w świat filozofii i wiary

Wydawnictwo Znak przygotowało wyjątkową książkę, zawierającą 21 najważniejszych i najbardziej aktualnych tekstów ks. Tischnera, które pomagają rozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

- Ta książka, którą zrobiłem, jest adresowana szczególnie do tych, którzy w ostatnich dwudziestu latach życiowo okrzepli, skończyli studia, zaczęli pracę, obserwują to, co wokół nich się dzieje, nie potrafią się za bardzo w tym świecie odnaleźć. Tischner, takie mam wrażenie, trafia w rozmaite czułe struny, jakie ci ludzie, a wśród nich ja sam, mamy w sobie - ocenił Bonowicz.  


Posłuchaj
22:02 PR24_mp3 2021_03_14-20-06-07.mp3 Wojciech Bonowicz o Józefie Tischnerze ("Temat dnia/Gość PR24")

- Nastawienie na istotę decyduje o tym, że Tischner ciągle brzmi aktualnie. On nam nie opowiada jakiejś historii, która odchodzi w przeszłość, tylko w pewnym sensie opowiada nam uniwersalny ludzki dramat, ale z drugiej strony wiele procesów, które on obserwował i opisywał za swojego życia, ciągle trwa, ciągle kręcimy się wokół tych samych zagadnień - podkreślił gość audycji.                     

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadziła: Maja Kluczyńska

Gość: Wojciech Bonowicz

Data emisji: 14.03.2021

Godz. emisji: 20.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także