Dr hab. Kęsik-Brodacka: decyzje ws. szczepionki AstraZeneki podejmowane są pod wpływem emocji
- Ogólna niechęć i emocje powodują, że politycy w różnych krajach podejmują pewne decyzje, które nie są poparte oceną ekspertów. Ci, którzy są związani z tematem, bardzo krytycznie wypowiadają się o tak stawianych krokach i uważają, że nie były one racjonalne, nie stały za nimi dowody naukowe - powiedziała dr hab. Małgorzata Kęsik-Brodacka, biotechnolog z Narodowego Instytutu Leków.
2021-03-19, 20:38
Nie ma bezpośredniego związku między zakrzepicą a zaszczepieniem preparatami AstraZeneki - ogłosiła Europejska Agencja Leków. EMA zarekomendowała dalsze podawanie szczepionki do czasu ogłoszenia wyników dochodzenia. To oficjalna odpowiedź unijnej agencji na informacje z kilku krajów o wystąpieniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych u niektórych zaszczepionych osób.
Powiązany Artykuł

Magdalena Cedro: efektu kuli śnieżnej ws. szczepionki AstraZeneki nie da się już raczej odwrócić
- Wiemy, że na 17 mln osób, które zaszczepiono tym preparatem w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, zanotowano 37 przypadków zakrzepicy. Każdy taki przypadek powinien zostać wnikliwie zbadany i oceniony czy jest to tylko koincydencja, czy reakcja w odpowiedzi na podanie szczepionki - zaznaczyła dr hab. Małgorzata Kęsik-Brodacka.
Posłuchaj
Dodała, że wokół brytyjskiego preparatu narastają emocje, które są "podkręcane medialnie". - Ogólna niechęć i wspomniane nastroje powodują, że politycy w różnych krajach podejmują pewne decyzje, które nie są poparte oceną ekspertów. Ci, którzy są związani z tematem, bardzo krytycznie wypowiadają się o tak stawianych krokach i uważają, że nie były one racjonalne, nie stały za nimi dowody naukowe - podkreśliła biotechnolog.
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: dr hab. Małgorzata Kęsik-Brodacka (biotechnolog z Narodowego Instytutu Leków)
Data emisji: 19.03.2021
Godzina emisji: 20.06
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
REKLAMA