X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Problemy z dostawami szczepionek do UE. Dr Zajączkowski: to efekt braku odpowiednich mechanizmów

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 13:33
- USA i Wielka Brytania nie pozwalają eksportować szczepionek, które produkowane są w tych krajach. Tutaj UE ma problem, bo nie ma odpowiednich mechanizmów. Wspólnota musi być przygotowana do tego, żeby odpowiednio traktować przedsiębiorstwa - powiedział o problemie z dostawami szczepionek do UE dr hab. Kamil Zajączkowski z UW.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: symbiot/ Shutterstock

W poniedziałek kolejna narada Europejskiej Agencji Leków w sprawie AstraZeneki. Chodzi o doniesienia o przypadkach zakrzepów krwi u osób, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19 preparatami tego koncernu. Niecałe dwa tygodnie temu unijna agencja oceniła, że szczepionki AstraZeneki są bezpieczne i skuteczne. Tymczasem Unia Europejska cały czas walczy o kolejne dostawy szczepionek do państw Unii Europejskiej.

1200_Astra_shutterstock.png
Niepełna dostawa szczepionek AstraZeneki do Chorwacji. "Pfizer wypełni lukę"

"UE pozostaje w tyle"

Dr hab. Kamil Zajączkowski powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że Unia Europejska jest bardzo opóźniona, jeżeli chodzi o proces szczepień. - Niewątpliwie dzisiejsze dane pokazują, że cała Unia Europejska pozostaje w tyle za USA, Wielką Brytanią i państwami azjatyckimi. Sama KE przyznała się do pewnych błędów. Na początku pandemii szwankowała koordynacja. Wydaje się, że uległo to poprawie - powiedział.

- Umowy wynegocjowane z firmami farmaceutycznymi nie były do końca dokładne. Unia Europejska musi bardzo szybko się uczyć. Dobrze, że kilka tygodni temu Komisja Europejska przyznała się do błędów i nie brnęła ślepo w stwierdzenia, że wszystko było dobre - ocenił.

Czytaj także:

Ekspert podkreślił, że konieczne jest wprowadzenie odpowiednich mechanizmów działania wobec koncernów farmaceutycznych. - USA i Wielka Brytania nie pozwalają eksportować szczepionek, które produkowane są w tym krajach. Tutaj UE ma problem, bo nie ma odpowiednich mechanizmów. Wspólnota musi być przygotowana do tego, żeby odpowiednio traktować przedsiębiorstwa. Moim zdaniem to jest główny powód opóźnień w dostawach szczepionek - powiedział.

- Od kilku dni KE w bardzo stanowczy sposób stoi na stanowisku, że umowy na dostawy szczepionek muszą zostać zrealizowane. Jeżeli te umowy w 2. i 3. kwartale zostaną wypełnione, to nie zostaniemy w tyle. Myślę też, że dojdzie do porozumienia między UE, USA i Wlk. Brytanią - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj

22:43 PR24_mp3 2021_03_29-13-06-40.mp3 dr hab. Kamil Zajączkowski o problemach ze szczepionkami w UE ("Gość PR24") 

* * *

Audycja"Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Ryszard Gromadzki

Gość: dr hab. Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie UW)

Data emisji: 29.03.2021

Godz. emisji: 13:09

dz

Czytaj także

Problemy z dostawą szczepionek. Kuźmiuk: wszystkie grupy polityczne w UE mają potężne pretensje

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 16:42
- W następnym tygodniu będzie posiedzenie Parlamentu Europejskiego w Brukseli i zdecydowano, że do obrad zostanie wprowadzony punkt dotyczący strategii szczepień. Myślę, że debata będzie burzliwa, bo z tego, co się orientuję, wszystkie grupy polityczne mają potężne pretensje do tego, co się dzieje - powiedział Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS, komentując opóźnienia w dostawach szczepionek do krajów UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepionkowy chaos w UE. "Gdyby von der Leyen nie była Niemką, już dawno straciłaby stanowisko"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 09:33
- Gdyby Ursula von der Leyen nie była Niemką, to już dawno straciłaby stanowisko - stwierdził ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich dr Konrad Popławski. Dodał, że "skoro Unia wzięła odpowiedzialność za program zakupu szczepionek, to powinna brać też odpowiedzialność polityczną".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paszporty szczepionkowe. Olga Doleśniak-Harczuk: zależy na tym państwom, które żyją z turystyki

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 15:37
- Pomysł paszportu COVID jest zabiegiem, który ma na celu odwrócenie uwagi od kwestii problemów z dostawami szczepionek. Zgadzam się z komentarzami, które mówią że te rozwiązania mają służyć przede wszystkim państwom, które żyje z turystyki - powiedziała o pomysłach dotyczących wprowadzenia paszportów szczepionkowych Olga Doleśniak-Harczuk, publicystka i ekspert Instytutu Staszica.
rozwiń zwiń