X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Katastrofa Smoleńska. Anita Gargas: Donald Tusk wolał stracić twarz niż wyjaśnić sprawę

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 14:41
- Donald Tusk wolał, z niewiadomych dla mnie powodów, stracić twarz i do końca życia w annałach historii Polski być zapisanym jako zdrajca interesów Polski, niż dążyć do prawdy i drążyć wszystkie okoliczności katastrofy - powiedziała o roli premiera w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej Anita Gargas, dziennikarz TVP.
Wrak Tupolewa TU-154M
Wrak Tupolewa TU-154MFoto: PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

TVP opublikowało nagrania ze spotkań ówczesnego premiera Donalda Tuska z Edmundem Klichem. Materiały pochodzą z okresu katastrofy smoleńskiej. W czasie rozmowy z Donaldem Tuskiem Edmund Klich ponowił opinię, że śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej mogło przebiegać na innych zasadach niż konwencja chicagowska, zwrócił też uwagę na utrudniony kontakt z członkami rządu. Donald Tusk w ostatnim wywiadzie broni swoich racji.

1200_Tusk_TVP.png
Tusk z góry przesądził, że Rosjanie nie mogą stać za katastrofą smoleńską. Są nowe nagrania

"Nie było przekazu prawdy"

Anita Gargas powiedziała na antenie Polskiego Radia 24, że prawda związana z katastrofą smoleńską była przyciemniana. - Poza krótkim okresem tuż po, przez całe lata po katastrofie nie było w przestrzeni publicznej przekazu prawdy. Była uruchomiona machina propagandowa, która miała zaciemnić sytuację. Nie mówię tylko o przyczynach katastrofy, ale o tym co zdarzyło się koło niej - powiedziała.

Czytaj także:

Zdaniem dziennikarki za problemy i niewłaściwy przebieg śledztwa odpowiadał Donald Tusk. - Donald Tusk wolał, z niewiadomych dla mnie powodów, stracić twarz i do końca życia w annałach historii Polski być zapisanym jako zdrajca interesów Polski, niż dążyć do prawdy i drążyć wszystkie okoliczności katastrofy - oceniła. 

- Mamy słowa Donalda Tuska, który wiedział że są nagrywane i na pewno każde ważył. Mówił dokładnie to, co wiemy. Wiedział jakie są problemy polskiej ekipy w Smoleńsku, wiedział o umowie z 1993 roku, wiedział że mogliśmy mieć więcej akredytowanych. Jedynym był Edmund Klich, który był zainteresowany wszystkich tylko nie pilnowaniem sprawy - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
15:13 PR24_mp3 2021_04_10-14-09-03.mp3 Anita Gargas o roli Donalda Tuska w badaniu przyczyn katastrofy smoleńskiej ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Anita Gargas (dziennikarz TVP)

Data emisji: 10.04.2021

Godzina: 14:09

dz

Czytaj także

Symbolika katastrofy smoleńskiej. Prof. Grochmalski: w Polsce nie ma miejsca na "letnią wodę"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 07:39
- Refleksje obudziły w wielu osobach świadomość, że w Polsce nie ma miejsca na „letnią wodę”. W Polsce jest to, co śp. Lech Kaczyński mocno artykułował: dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie a później może i czas na mój kraj, na Polskę. Mówił to w Tibilisi w 2008 roku. 2 lata przed śmiercią i 6 lat przed wojną na Ukrainie. W tych słowach zawiera się długa historia naszych doświadczeń z Rosją - powiedział o symbolice katastrofy smoleńskiej prof. Piotr Grochmalski, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdy nam o tym powiedziano, nie uwierzyłam". Joanna Lichocka wspomina katastrofę smoleńską

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 11:49
- Umówiliśmy się, że gdy samolot wyląduje pan Janusz Kurtyka przyjedzie przed wszystkimi żeby wejść na antenę. Pamiętam, że za chwilę miało być wejście na antenę, a pana Kurtyki nie ma i zapytałam o to realizatora. Ktoś przechodzący chodnikiem rzucił: pani redaktor, samolot spadł. Nie uwierzyłam - powiedziała będąca wówczas w Katyniu jako dziennikarz Joanna Lichocka, poseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smoleńsk: polska delegacja oddała hołd ofiarom katastrofy lotniczej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 11:39
W Smoleńsku oddano hołd ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Na miejscu tragedii złożyli kwiaty polscy dyplomaci, duchowni i dziennikarze pracujący w Rosji. - Obecnością w Smoleńsku i Katyniu dajemy świadectwo, że pamiętamy o trudnej historii i o każdej osobie, która zginęła w katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku - powiedział w sobotę w Smoleńsku ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski.
rozwiń zwiń