X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ordynarna próbą wprowadzenia opinii publicznej w błąd". Cezary Gmyz o kwestionowaniu śladów trotylu na wraku Tu-154M

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 18:30
- Już w 2012 r. nie miałem żadnych wątpliwości, że na szczątkach Tupolewa znalazły się materiały wybuchowe, informowało o tym wiarygodne źródła - mówił w Polskim radiu 24 Cezary Gmyz (TVP).
Cezary Gmyz
Cezary GmyzFoto: PR24/MS

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Wrak Smoleńsk PAP 1200.jpg
Katastrofa Smoleńska. Anita Gargas: Donald Tusk wolał stracić twarz niż wyjaśnić sprawę

Jak podkreślał Cezary Gmyz, po 2015 r. zrobiono wszystko, co można było, w celu wyjaśnienia katastrofy, z wyjątkiem sprowadzenia bezpośrednich dowodów rzeczowych. - Rosjanie, którzy wciąż utrzymują, że prowadzą swój śledztwo i nie mogą tych dowodów wydać, w sposób ewidentny sabotują Polsce tzw. pomoc prawną, o którą wystąpiliśmy, nie chodzi tylko o wrak, ale całą masę niezrealizowanych wniosków strony polskiej - zaznaczył.

- Rosjanie nie wydali nam m.in. nagrań z zapisem tego, co działo się  na wieży, zawierających zapis korespondencji prowadzonej przez kontrolerów lotniczych oraz jednej postronnej osoby z ośrodkiem w Moskwie. To nie tylko dźwięk, ale i zapis wideo, który mógł bardzo wiele rzeczy wyjaśnić. W dziwnych okolicznościach ten kluczowy dowód najprawdopodobniej przestał istnieć - dodał gość audycji.

Cezary Gmyz informował na łamach „Rzeczpospolitej” o odkryciu śladów trotylu w 2012 r. - Już wtedy nie miałem żadnych wątpliwości, że na szczątkach Tupolewa znalazły się materiały wybuchowe, informowało o tym wiarygodne źródła (…) prokuratorzy, którzy udali się tam ze specjalistycznym sprzętem, odkryli ślady trotylu - przypominał.

- Zaledwie po kilku miesiącach, kiedy zebrała się Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, na pytanie Antoniego Macierewicza, ci sami prokuratorzy, którzy wcześniej kłamali w tej sprawie opinii publicznej, przyznali że były tam materiały wybuchowe. Od początku mieliśmy do czynienia z wyjątkowo ordynarną próbą wprowadzenia opinii publicznej w błąd, niestety nikt za to nie poniósł konsekwencji prawnych - zauważył gość audycji.

Posłuchaj
15:30 PR24_mp3 2021_04_10-17-35-13.mp3 Cezary Gmyz o śledztwie ws katastrofy w Smoleńsku (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Cezary Gmyz

Data emisji: 10.04.2021

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Czytaj także

Symbolika katastrofy smoleńskiej. Prof. Grochmalski: w Polsce nie ma miejsca na "letnią wodę"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 07:39
- Refleksje obudziły w wielu osobach świadomość, że w Polsce nie ma miejsca na „letnią wodę”. W Polsce jest to, co śp. Lech Kaczyński mocno artykułował: dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie a później może i czas na mój kraj, na Polskę. Mówił to w Tibilisi w 2008 roku. 2 lata przed śmiercią i 6 lat przed wojną na Ukrainie. W tych słowach zawiera się długa historia naszych doświadczeń z Rosją - powiedział o symbolice katastrofy smoleńskiej prof. Piotr Grochmalski, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdy nam o tym powiedziano, nie uwierzyłam". Joanna Lichocka wspomina katastrofę smoleńską

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 11:49
- Umówiliśmy się, że gdy samolot wyląduje pan Janusz Kurtyka przyjedzie przed wszystkimi żeby wejść na antenę. Pamiętam, że za chwilę miało być wejście na antenę, a pana Kurtyki nie ma i zapytałam o to realizatora. Ktoś przechodzący chodnikiem rzucił: pani redaktor, samolot spadł. Nie uwierzyłam - powiedziała będąca wówczas w Katyniu jako dziennikarz Joanna Lichocka, poseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smoleńsk: polska delegacja oddała hołd ofiarom katastrofy lotniczej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 11:39
W Smoleńsku oddano hołd ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Na miejscu tragedii złożyli kwiaty polscy dyplomaci, duchowni i dziennikarze pracujący w Rosji. - Obecnością w Smoleńsku i Katyniu dajemy świadectwo, że pamiętamy o trudnej historii i o każdej osobie, która zginęła w katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku - powiedział w sobotę w Smoleńsku ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski.
rozwiń zwiń