Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. O. Mariusz Bigiel: uosabiał ciągłość narodu polskiego
- Prymas Tysiąclecia uosabiał ciągłość narodu polskiego. On nigdy nie pogodził się z rządem PKWN i pełnił rolę tak zwanego Interrexa. To była taka instytucja, dzięki której w tradycji polskiej prymas Polski w przypadku bezkrólewia pełnił tymczasową funkcję - jakby pełniącego obowiązki króla - powiedział w Polskim Radiu 24 ojciec Mariusz Bigiel, jezuita.
2021-05-01, 17:16
Papież Franciszek zadecydował, że beatyfikacja Sług Bożych kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września w Warszawie. Z powodu pandemii beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 roku, została zawieszona.
Powiązany Artykuł
"To dla nas zaproszenie i zobowiązanie". Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego oraz s. Czackiej
- Ja się nie tylko cieszę. Ja przygotowuję tę beatyfikację z całą rzeszą ludzi, którzy doskonale pamiętają wezwanie 385. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które powiedziało, że wszyscy mamy się zaangażować w przygotowania - każdy według swojego daru, możliwości. A zatem ma być to rodzaj zrywu narodowego, podobny do powstania solidarnościowego - powiedział o. Mariusz Bigiel.
- Dlatego też ta decyzja Ojca Świętego upewnia nas, że taka jest wola Boża, taka jest wola Kościoła. Dlatego musimy obudzić się z letargu i ruszyć pospołu w tych przygotowaniach, żeby nie przespać tej godziny łaski - dodał gość PR24.
Posłuchaj
REKLAMA
Jak zaznaczył, "Prymas Tysiąclecia uosabiał ciągłość narodu polskiego". - On nigdy nie pogodził się z rządem PKWN i pełnił rolę tak zwanego Interrexa. To była taka instytucja, dzięki której w tradycji polskiej prymas Polski w przypadku bezkrólewia pełnił tymczasową funkcję - jakby pełniącego obowiązki króla. Kardynał Wyszyński, wiedząc, że rząd PKWN jest rządem okupacyjnym - a mamy rząd w Londynie, który nie jest w stanie dostać się do Polski - przyjął na siebie właśnie tę rolę Interrexa - zaznaczył o. Bigiel.
Podkreślił, iż dowodem na objęcie tej funkcji było to, że prymas Wyszyński "przyjmował ambasadorów, którzy chętnie się u niego akredytowali". – Oczywiście chodzi tu o ambasadorów krajów cywilizowanych. Oni najpierw stawiali się u prymasa Wyszyńskiego, a dopiero potem szli do kacyków PZPR - wyjaśniał.
Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 roku, czyli osiem lat po jego śmierci. W styczniu 2019 roku komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu.
REKLAMA
Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była niedawna aprobata komisji kardynałów i biskupów.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: ojciec Mariusz Bigiel (jezuita)
Data emisji: 01.05.2021
Godzina emisji: 16.35
bartos
REKLAMA
REKLAMA