Sytuacja gospodarcza w pandemii. Roszkowski: przez parę kwartałów musimy liczyć się z podwyższoną inflacją
- Dzisiejsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej będą widoczne dopiero za kilka miesięcy czy kwartałów. Przez następne parę kwartałów będziemy musieli liczyć się z podwyższoną inflacją - powiedział o kryzysie wywołanym pandemią Marcin Roszkowski, ekonomista i prezes Instytutu Jagiellońskiego.
2021-05-02, 14:02
- Już w tej chwili widzimy pierwsze spadki zachorowań, a to oznacza, że będziemy mogli wracać do normalnego funkcjonowania, zwłaszcza te branże najbardziej dotknięte pandemią - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowego spotkania z przedstawicielami branż szczególnie dotkniętych koronawirusem. Premier wraz z ministrem zdrowia zaprezentowali stopniowe luzowanie obostrzeń w maju. Jak podkreślają eksperci, poprawę sytuacji gospodarczej będziemy mogli odczuć dopiero jakiś czas po powrocie do stanu sprzed pandemii.
Powiązany Artykuł
Polacy coraz mniej oszczędzają na tle reszty Europy. PIE uważa, że wie dlaczego
Kryzys
Marcin Roszkowski pytany o kwestię inflacji powiedział, że jest to naturalny efekt zamknięcia gospodarki przez pandemię. - Mamy kryzys gospodarczy wywołany pandemią. Kiedy rządy ograniczają ruch w gospodarce to mamy mniej towarów i usług. Do tego mamy przypływ pieniądza, który pompowany jest różnymi programami. Inflacja jest efektem tego procesu. To nie powinno być zaskoczeniem - powiedział.
- Dzisiejsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej będą widoczne dopiero za kilka miesięcy czy kwartałów. Przez następne parę kwartałów będziemy musieli liczyć się z podwyższoną inflacją - dodał.
REKLAMA
- Padły dzisiaj kolejne rekordy. Dworczyk: wykonaliśmy 322 tys. szczepień
- Minister zdrowia: kolejne decyzje o programie szczepień zapadną 9 maja
- "Test naszej sprawności, odpowiedzialności i solidarności". Premier o Narodowym Programie Szczepień
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że wprowadzanie rozwiązań, które powodują inflację jest jedynym wyjściem w obecnej sytuacji związanej z koronawirusem. - Trudno się dziwić, że rozwiązania takie jak tarcze są wprowadzane. One nie są fanaberią, bo ich głównym celem jest to, aby pracownicy zostali u swoich pracodawców. Rząd policzył, że dużo bardziej opłaca się utrzymać zatrudnienie niż później wypłacać zasiłki dla bezrobotnych. Oprócz poszczególnych grup społecznych, dotyka to także przedsiębiorców - powiedział.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Marcin Roszkowski (ekonomista, prezes Instytutu Jagiellońskiego)
Data emisji: 02.05.2021
Godzina emisji: 13:33
dz
REKLAMA
REKLAMA