more_horiz

"Minister tajne informacje czyta na papierze". Dr Piasecki o ataku hakerów na konto szefa KPRM

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 12:44
- Minister nie czyta na służbowym mailu, na telefonie, informacji tajnych. Minister czyta je na papierze - uspokajał na antenie Polskiego Radia 24 dr Bolesław Piasecki z Akademii Sztuki Wojennej, odnosząc się tym samym do cyberataku na konto ministra Michała Dworczyka i ujawnieniu tajnych informacji.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Portrait Image Asia

We wtorek wieczorem poinformowano o ataku hakerów na prywatną skrzynkę mailową szefa KPRM Michała Dworczyka i jego żony. Minister wydał oświadczenie, w którym przyznaje, że padł ofiarą cyberprzestępców. Jednocześnie zapewnił, że na jego prywatnej poczcie mailowej nie znajdowały się żadne tajne informacje. 

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 to oświadczenie jest wiarygodne.

- Minister nie czyta na służbowym mailu czy na telefonie informacji tajnych. Minister czyta je na papierze - argumentował dr Bolesław Piasecki.

Atak hakerów codziennością polityków?

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 politycy powinni nawyknąć do tego typu ataków.

dworczyk pap_20210517_0O2 1200.jpg
Dworczyk: w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie było informacji niejawnych

-  Politycy już dawno powinni się przyzwyczaić, że ich konta prywatne, a także konta prywatne ich najbliższych współpracowników, rodzin, mogą być użyte do ataku na ich osobę - stwierdził.

Zbyt szybko wierzymy

Doktor Bolesław Piasecki stwierdził, że bardzo szybko dajemy wiarę w informacje, które pojawiają się w sieci.

Czytaj także:

-  Zbyt szybko uwierzono we wpis z konta żony pana ministra Dworczyka, który jak wiemy, został napisany przez osoby, które przejęły to konto - powiedział. Dodał, że "nie chodzi tylko o przejęcie konta, ale o wykorzystanie go do przekazania fałszywych informacji".

"Wiele wskazuje na Rosję"

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że atak hakerów na konto ministra Michała Dworczyka "wpisuje się w znaną publicznie kampanię tego typu przejmowania kont polityków w Polsce i w krajach bałtyckich".

- Wiele wskazuje na Rosję. Bardzo ostrożny byłbym w mówieniu o rosyjskim portalu Telegram. Natomiast składnia, analiza metadanych udostępnionych plików wskazuje na naszych "trudnych partnerów" zza naszej wschodniej granicy - powiedział dr Bolesław Piasecki.


Posłuchaj
22:41 PR24_mp3 2021_06_09-11-34-18.mp3 Dr Bolesław Piasecki o ataku hakerów na konto Michała Dworczyka (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Gość: dr Bolesław Piasecki (Akademia Sztuki Wojennej)
Data emisji: 09.06.2021
Godzina emisji: 11.34

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem