more_horiz

Dr Kawecki: twórczość Stanisława Lema to nasze dobro narodowe

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 20:15
- Hasło "Lem 2021 - widziałem przyszłość"  wydaje się bardzo pojemne, pokazuje że patrzymy do przodu, ale nie zakotwiczamy się tylko i wyłącznie na technologii, ponieważ Stanisław Lem nie był technologiem, ale humanistą, patrzył na technologię przez pryzmat człowieka - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki - Prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.
Stanisław Lem
Stanisław LemFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

W 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Sejm RP zdecydował, że należy uczcić ten fakt i ustanowił obecny rok - Rokiem Lema.

lem 2021 1200.jpg
Rok 2021 rokiem Stanisława Lema. "Człowiek był w centrum jego uwagi"

Dr Maciej Kawecki mówił o działaniach związanych z Rokiem Lema. - Wydarzeń jest bardzo dużo, najważniejszym obok hakatonu HACK4LEM, będzie kongres w Krakowie, organizowany wspólnie z Krakowskim biurem Festiwalowym. To konglomerat wydarzeń uczestniczących wpisany w dniu urodzin Stanisława Lema. Kongres ma traktować literaturę Lema jako klucz do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób racjonalnie wdrażać technologie, jak mówić dzisiaj o rozwoju nowych technologii, tak by nie zapomnieć o tym, co najważniejsze, o człowieku - zaznaczył.

- To mnóstwo wydarzeń towarzyszących, m.in. pawilon poświęcony Lemowi na Expo w Dubaju, projekt organizowany wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, oparty o placówki dyplomatyczne i konsularne, gdzie będziemy pokazywać krótkie materiały wideo poświęcone Stanisławowi Lemowi, pokazujące jego wielkość, nasze dobro narodowe. To także akcja "ogarnij hejt" w ramach której organizujemy akcje w szkołach związane z tłumaczeniem, jak hejt w internecie potrafi boleć czy zabijać - wymieniał gość audycji.

Posłuchaj
24:33 PR24_mp3 2021_06_13-18-34-15.mp3 Dr Maciej Kawecki o obchodach Roku Lema (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj również:

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji. 

Zobacz także

Zobacz także