X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Sytuacja jest paradoksalna, jestem zdumiony". Prof. Kleiber o komunikacie ambasady Izraela

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 21:25
- Zniszczenia po wojnie były tak totalne, szczególnie w Warszawie, że Polacy musieli wszystko odbudowywać i ponosić tego koszty. Jednocześnie mieszkańcy Izraela przez lata korzystali z pomocy Niemiec, podczas gdy do nas taka pomoc nie docierała - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze" i były prezes PAN.
Audio
  • Prof. Michał Kleiber gościem Łukasza Sobolewskiego (Temat dnia/Gość PR24)
Prof. Michał Kleiber
Prof. Michał KleiberFoto: PR24

Rzecznik Departamentu Stanu USA zaapelował na Twitterze, by Polska wstrzymała się z dalszymi pracami nad ustawą reprywatyzacyjną. "Wierzymy w znaczenie rozwiązania kwestii restytucji z czasów Holokaustu, aby zapewnić sprawiedliwość i równość wszystkim ofiarom. Wczorajsza decyzja polskiego parlamentu była krokiem w złym kierunku. Apelujemy do Polski, aby nie posuwała się naprzód z tym ustawodawstwem" - napisał rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price na swoim Twitterze.

Chodzi o nowelizację ustawy, którą w czwartek uchwalił Sejm. Poprawki dotyczą Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którymi m.in. po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Ambasada Izraela w Polsce opublikowała na Twitterze oświadczenie, w którym oceniła, że procedowana zmiana w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę.

Jarosław Kaczyński free shutter 1200.jpg
"Nigdy nie zgodzimy się na takie roszczenia". Przypominamy słowa prezesa PiS ws. zwrotu mienia pożydowskiego

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie jest to pierwszy raz, gdy strona izraelska zajmuje takie stanowisko w sprawach związanych z roszczeniami byłych mieszkańców Polski. - Sytuacja jest paradoksalna. Jestem zdumiony tym, że strona izraelska po tylu latach, doświadczeniach i informacjach nie jest w stanie zrozumieć i zaakceptować przejrzystego faktu. Zniszczenia po wojnie były tak totalne, szczególnie w Warszawie, że Polacy musieli wszystko odbudowywać i ponosić tego koszty. Jednocześnie mieszkańcy Izraela przez lata korzystali z pomocy Niemiec, podczas gdy do nas taka pomoc nie docierała. Elementarna logika nakazywałaby nie zabierać głosu w taki sposób, jak zrobiła to strona izraelska. To jest zdumiewające, mam do tego krytyczny stosunek - powiedział prof. Michał Kleiber.

Jego zdaniem sprawa dowodzi też, że zbyt słabo przedstawiamy nasze argumenty na forum międzynarodowym. - Dobrze byłoby, żeby inne kraje potrafiły się za nami ująć w tej ewidentnie krzywdzącej ocenie - podsumował. 

Posłuchaj
22:19 PR24_mp3 2021_06_25-20-05-57.mp3 Prof. Michał Kleiber gościem Łukasza Sobolewskiego (Temat dnia/Gość PR24)

 

Oficjalne oświadczenie opublikowało także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Polska z niepokojem odnotowuje wypowiedzi strony izraelskiej, dotyczące nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego. Wypowiedzi te wskazują na nieznajomość faktów i polskiego prawa. Polska nie ponosi żadnej odpowiedzialności za Holocaust, który był zbrodnią popełnioną przez okupantów niemieckich m.in. na obywatelach polskich narodowości żydowskiej. Ofiarami zbrodni niemieckich były miliony obywateli II RP" - czytamy. "Należy z całą mocą jeszcze raz podkreślić, że nowe przepisy w żaden sposób nie ograniczają możliwości składania pozwów cywilnych w celu uzyskania odszkodowania, niezależnie od posiadanego obywatelstwa lub pochodzenia powoda" - zaznaczyło ministerstwo. Jak wskazywano podczas prac nad projektem, nowelizacja wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed sześciu lat.

Więcej w nagraniu. 

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: prof. Michał Kleiber (redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze")

Data emisji: 15.06.2021

Godzina: 20.06

PR24

Czytaj także

"Naziści" i "kolaboranci" w komunikacie ambasady Izraela. Historyk wyjaśnia znaczenie pojęć

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 20:15
- Nazista to członek niemieckiego ruchu narodowosocjalistycznego, który działał w Niemczech w latach 1919-1945 w ramach legalnych struktur. W rozumieniu po roku 1945, gdy nie było już na terenie Niemiec formalnych struktur, nazistą jest też człowiek, który podziela zespół poglądów głoszonych przez ruch - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Berendt z Uniwersytety Gdańskiego, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
rozwiń zwiń