"Należy współpracować, a nie przedstawiać zmienne poglądy". Prof. Boroń-Kaczmarska o szczepieniach
- Wreszcie nadszedł czas i wielokrotnie o tym mówiono, że po to, by szczepienia były realizowane w takim zakresie, by zabezpieczyć odporność populacyjną, należy współpracować, a nie przedstawiać zmienne poglądy, nie zawsze zgodne z postępem wiedzy medycznej - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. med. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.
2021-07-08, 19:45
Jak zaznaczył w oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń. - Decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne - podkreślił.
Powiązany Artykuł
Ekspert: rozprzestrzenianie się wirusa sprzyja pojawianiu się kolejnych wariantów
Prof. Anna Boroń-Kaczmarska podkreślała wagę słów abp Stanisław Gądeckiego i znaczenie, jakie dla wiernych ma oficjalne stanowisko Kościoła ws. szczepień.
Dodała także, że groźne są nowe odmiany mutacje koronawirusa. - Niepokój związany ze wzrostem nowych zakażeń, który jest przewidywany przez badaczy pod koniec lata i na początku jesieni, jest związany głównie z obecnością coraz większej liczby mutantów koronawirusa, które niestety wykazują inne właściwości, niż te, które ma wirus podstawowy, alfa. Takie właściwości ma mutacja delta, która jest wysoce zaraźliwa i szerzy się szybko pomiędzy ludźmi, dziś mowa jest tak ze o kolejnej mutacji, która budzi podobny niepokój, to mutacja lambda - zauważyła.
Posłuchaj
W Polsce wykonano dotąd ponad 30,1 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 14 mln osób.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Aleksander Ziemiańczyk
Gość: prof. med. Anna Boroń-Kaczmarska
REKLAMA
Data emisji: 08.07.2021
Godzina emisji: 17.50
PR24/ka
REKLAMA