"Miejsce wpisane w nasze dzieje i historię". Prof. Wysocki o odbudowie Pałacu Saskiego
- Pałac Saski wpisał się nie tylko w naszą kulturę polityczną. To Jan Andrzej Morsztyn zbudował ten pałac, August II Mocny go przebudował, był perłą na Osi Saskiej, stanowił miejsce szczególne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk, (UKSW).
2021-07-09, 16:32
Powiązany Artykuł
Pałac Saski, jeden z symboli przedwojennej Warszawy, będzie odbudowany
Prof. Wiesław Wysocki przypominał o wydarzeniach związanych z Pałacem Saskim. - Tu w 1925 r. złożono szczątki nieznanego żołnierza podjęte z pobojowiska lwowskiego. Związany jest też z rodziną Chopinów. Pałac Brühla stanowi dopełnienie tego kompleksu, jak i kamieniczki, które się tam wznosiły - zaznaczył.
- Cały kompleks wysadzono w powietrze w grudniu 1944 r. na rozkaz Hitlera, kiedy już zakończyła się powstanie. Warszawa została przez niemieckiego okupanta zamieniona w gruzowisko. Brutalnie rozprawiano się z polską kulturą i wszystkim, co przypominało polskość (…) To miejsce wpisane w nasze dzieje i historię - podkreślał historyk.
Posłuchaj
Pierwszy barokowy pałac w miejscu późniejszego Pałacu Saskiego powstał po 1661 roku. W pierwszej połowie XVIII wieku gmach zakupił król i rozpoczął jego przebudowę. Pałac był własnością królów Saksonii aż do 1816 roku. Zniszczony podczas powstania listopadowego, później odbudowywany i rozbudowywany. W okresie zaborów należał do rosyjskiego kupca Iwana Skwarcowa, a później trafił na potrzeby armii Imperium Rosyjskiego.
REKLAMA
W II RP budynek był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, mieścił również Biuro Szyfrów, w którym w 1932 roku polscy matematycy jako pierwsi złamali kod Enigmy.
Po wybuchu II wojny światowej i kapitulacji Warszawy Pałac Saski zajęli Niemcy, którzy w grudniu 1944 roku, podczas wycofywania się ze stolicy, wysadzili go w powietrze. Ocalał tylko fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza, utworzonym w 1925 roku.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Wiesław Wysocki
REKLAMA
Data emisji: 10.07.2021
Godzina emisji: 15.06
PR24/ka
REKLAMA