X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Andrzej Kryj o wyroku TSUE: sądownictwo jest wyłączone z kompetencji instytucji UE

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 14:32
- Patrząc na wszystkie przepisy należy stwierdzić, że sądownictwo jest wyłączone z kompetencji instytucji UE. Wydaje mi się, że dla wszystkich jasne jest to, że sądy są wyłączną kompetencją krajów członkowskich - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kryj, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Andrzej Kryj
Andrzej Kryj Foto: PR24/AK

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP. W czwartek zaniepokojenie tym orzeczeniem wyraziła Komisja Europejska.

Czesław Kłak 1200.JPG
Prof. Kłak: sądy konstytucyjne poszczególnych państw UE zgodnie uznają wyższość konstytucji nad prawem unijnym

"Przeciąganie liny"

Andrzej Kryj podkreślił, że od pewnego czasu trwa walka niektórych państw z ciałami UE. - Od pewnego czasu obserwujemy przeciąganie liny pomiędzy wieloma krajami a instytucjami UE ws. tego, kto jest ważniejszy. My przystępując do UE robiliśmy to ze świadomością obowiązków, ale tych które określają traktaty. Ingerowanie w polski system sądowniczy jest jawnym łamaniem tych postanowień - powiedział.

- Patrząc na wszystkie przepisy należy stwierdzić, że sądownictwo jest wyłączone z kompetencji instytucji UE. Wydaje mi się, że dla wszystkich jasne jest to, że sądy są wyłączną kompetencją krajów członkowskich - dodał.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że w całej sytuacji nie pomaga postawa polityków polskiej opozycji. - Jeżeli nie będzie woli rozmowy na ten temat, to sytuacja może być dość trudna i skomplikowana. To nie tylko kwestia relacji pomiędzy oceną sądownictwa przez TSUE, ale także kwestia przedstawiania tego przez opozycję na forach międzynarodowych - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy            

Posłuchaj
21:51 PR24_mp3 2021_07_18-14-06-28.mp3 Andrzej Kryj o wyroku TSUE ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Andrzej Kryj (poseł Prawa i Sprawiedliwości)
Data emisji: 18.07.2021
Godzina emisji: 14:06

dz

Czytaj także

"Groźny dla naszego bezpieczeństwa i suwerenności". Politycy o wyroku TSUE

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 12:40
- Konstytucja wyraźnie mówi, że to ona jest najwyższym prawem w Polsce. Dla każdego prawnika jest to oczywista. TSUE zawłaszcza dziś kompetencje, a to groźne dla suwerenności i bezpieczeństwa naszego państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Bortniczuk (Partia Republikańska). Gośćmi "Sztuki słuchania" byli również Marek Sawicki (PSL), Henryk Kowalczyk (PiS) i Marek Rutka (Lewica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjski tygodnik: UE będzie żałować prawnej napaści na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 19:18
"Unia Europejska będzie żałować swojej prawnej napaści na Polskę, bo jeśli Warszawa będzie utrzymywać nieprzejednaną postawę, z punktu widzenia Brukseli nie ma dobrych rozwiązań" - pisze w sobotę brytyjski tygodnik "The Spectator".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To nie jest ciało nadrzędne nad sądami najwyższymi państw członkowskich UE". Prof. Krasnodębski o TSUE

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 20:25
- Nie jest tak, jak myślą niektórzy, że Komisja Europejska jest jakimś nadrzędnym ciałem. Tak samo TSUE nie jest czymś, co jest ponad państwami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Zdzisław Krasnodębski (eurodeputowany PiS).      
rozwiń zwiń