X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Samsel: wielu poetów w wojnie i okupacji w Polsce bało się "gnozy wojny"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 12:17
- Dla polskich "Kolumbów" wojna nie jest dla światem mistycznego wtajemniczenia, walka była czymś niezwykle upokarzającym, to był rodzaj donkiszotowskiego pokwitowania ofiary, którą musieli złożyć z własnego życia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Karol Samsel z Instytutu Kultury Polskiej. 
Mural upamiętniający 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, odsłonięty przy ul. Solec 85 w Warszawie
Mural upamiętniający 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, odsłonięty przy ul. Solec 85 w WarszawieFoto: PAP/Albert Zawada

- W ostatnich latach swoich badań często zestawiałem poezję Polaków nazywanych Kolumbami (...) z wojenną poezją europejską, która jest w innej sytuacji niż poezja polska - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Karol Samsel z Instytutu Kultury Polskiej. - Dla przykładu: porównajmy sobie poezję polską i angielską. Ta angielska- to poezja państwa alianckiego, w której doświadczenie przestrzeni jest czymś zupełnie innym, niż doświadczenie kraju okupowanego, jakim jest Polska - wskazał gość "Tematu dnia". 

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Przywołał pojęcie ukute przez James Campbella, który pisał o "gnozie wojny" (ang. Combat Gnosticism). - "Gnoza wojny" oznaczałaby, że doświadczenie wojny jest dla poetów czymś niewysławialnym, czego nie można wyartykułować w sposób bezpośredni i przekazać jej głębokiego sensu niewalczącym. Ci, którzy są odizolowani od "gnozy wojny", od prawdy żywiołu wojennego, są niewtajemniczeni - wyjaśniał naukowiec. 

"Rodzaj donkiszotowskiego pokwitowania ofiary"

Takie rozumowanie zestawił z poezją polską. - Polacy, polscy kolumbowie, są jak najdalsi od tego rodzaju stwierdzeń, Wojna nie jest dla nich światem gnozy, jakiegoś mistycznego wtajemniczenia - wskazał. Przytoczył fragmenty wiersza Krzysztof Kamila Baczyńskiego pt. "Historia".  "(...) W błękicie powietrza jeszcze te miejsca puste, gdzie brak dłoni i rapierów śpiewu, (...) Nie to, że marzyć, bo marzyć krew (...) Płacz, matko, kochanko, przebacz bo nie anioł, nie anioł prowadzi (...)". To są cytaty, pokazujące, że Baczyński i wielu poetów w wojnie, w okupacji w Polsce, bało się tego rodzaju utopii, bało się owej "gnozy wojny" - wskazywał naukowiec. 

Czytaj także: 

- Walka była czymś niezwykle upokarzającym, to był rodzaj donkiszotowskiego pokwitowania ofiary, którą musieli złożyć z własnego życia, konieczności wejścia w strumień heroicznego absurdu, którego wymaga uczynek konspiracyjny, zbrojny, konspiracyjny, szaroszeregowy - wskazał prof. Karol Samsel.

Posłuchaj
22:47 KarolSamsel-PR24_mp3 2021_08_01-10-33-47.mp3 Profesor Karol Samsel o poezji tworzonej podczas Powstania Warszawskiego ("Temat dnia"/ PR24)

Więcej o literaturze "Pokolenia Kolumbów" w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: prof. Karol Samsel (Instytut Kultury Polskiej)

Data emisji: 1.08.2021

Godzina emisji: 10.30


mbl

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński w nowym serwisie internetowym portalu PolskieRadio24.pl

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 09:00
Z okazji Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis internetowy składający się z unikatowych nagrań archiwalnych Polskiego Radia, wspomnień, wierszy w interpretacji wybitnych polskich aktorów, a także piosenek do tekstów Baczyńskiego. Strona baczynski.polskieradio24.pl wystartowała w 100. rocznicę urodzin artysty - 22 stycznia tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Panfil o zasadności Powstania Warszawskiego: bezcelowość zrywu to narracja naszych ówczesnych wrogów

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 12:04
- Opinie o bezcelowości Powstania najczęściej powtarzają współcześni kanapowi historycy, których kanapy ustawione są w Berlinie czy Moskwie, bo to jest narracja naszych dwóch ówczesnych wrogów. Stalin pisał, że to bezsensowny akt bandytyzmu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil z KUL.
rozwiń zwiń