more_horiz

"Próba sił z niespodziewanymi zwrotami akcji". Socjolog o środowym głosowaniu w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 12:00
- Myślę, że przede wszystkim chodziło o wielką próbę sił - zarówno strony rządzącej, jak i opozycyjnej - po wyjściu Porozumienia ze Zjednoczonej Prawicy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z KUL.
11.08.2021 Głosowanie nad nowelizacją ustawy medialnej i k.p.a
11.08.2021 Głosowanie nad nowelizacją ustawy medialnej i k.p.a Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zakłada zmiany w przepisach dotyczących przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego.

karnowski IMG_4096.jpg
"Takie zakończenie obrad byłoby dla rządu destrukcyjne". Michał Karnowski o posiedzeniu Sejmu

- Brakuje słów do opisania tego, co wydarzyło się w Sejmie. Było pytanie, czy rządzący mają jeszcze wystarczającą siłę w Sejmie, aby przegłosować własne propozycje. Taką próbą sił było zwłaszcza głosowanie nad przełożeniem na wrzesień prac Sejmu. Najpierw obóz władzy przegrał to głosowanie, w sposób nieoczekiwany dla niego. Nastąpiła reasumpcja - to wzbudziło daleko idące wątpliwości opozycji. Potem okazało się, że rządzący dysponują wystarczającą siłą, aby przegłosować ustawę medialną.   

W środę Prawo i Sprawiedliwość najpierw przegrało wniosek opozycji o odroczenie obrad, w których planie było głosowanie w sprawie ustawy medialnej. Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, zarządziła reasumpcję przegranego głosowania. Mimo głośnego sprzeciwu opozycji - obrady zostały wznowione.


Posłuchaj
25:09 PR24_mp3 2021_08_12-09-33-43.mp3 Prof. Arkadiusz Jabłoński o głosowaniu ws. ustawy medialnej ("Temat dnia/Gość PR24") 

- Myślę, że nie było to zaskoczenie dla opozycji. Dla nich większym zaskoczeniem było to, że udało im się uzyskać większość w sprawie przeniesienia prac Sejmu na wrzesień. To był niespodziewany, nagły sukces, który miał drugie dno, polegające na tym, że wydawało się, że w ten sposób zablokuje się dalsze procedowanie nad ustawą medialną. W ten sposób opozycja mogłaby wykazać, że to ona ma przewagę - stwierdził socjolog.              

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadził: Adrian Klarenbach 

Gość: Prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL)

Data emisji: 12.08.2021

Godzina: 09.33


kmp

Zobacz także

Zobacz także