more_horiz

"Stała się paliwem do antyrządowych wystąpień". Reginia-Zacharski o ustawie medialnej

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 11:30
- Ustawa medialna nabrała kontekstu politycznego. Twórcy prawa skazani są dziś na to, by wyprzedzać rzeczywistość - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. 
zdjęcie  ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter/@Platforma_org

Gość PR24 komentował sprawy związane z przegłosowaną w Sejmie ustawą medialną. Jego zdaniem rzeczywistość polityczna przyśpieszyła. - Teraz losy ustawy będą toczyć się w Senacie i wynik można już prognozować - powiedział.

Według projektu koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.

Grzegorz Łęcicki 1200.jpg
Prof. Łęcicki: żyjemy w epoce totalnych przemian medialnych, widać upadek wszelkich norm

Kontekst polityczny

- Takich obszarów w Polsce, które wymagają regulacji, mamy bardzo dużo, nie ze wszystkiego zdajemy sobie sprawę. Na tym etapie nie ma mowy o koncepcji OECD jako obszaru geograficznego, którego miałby dotyczyć zakres pozwoleń koncesyjnych, ale warto przypomnieć, że do 2014 r. Federacja Rosyjska prowadziła negocjacje, by wejść do OECD - podkreślił prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Dodał, że ustawa nabrała kontekstu politycznego i stała się paliwem do wystąpień antyrządowych. Biorąc to pod uwagę, jak zauważył gość PR24, możemy spodziewać się prowokującego zachowania polityków opozycyjnych, a to się położy cieniem na procedowaniu ustawy w Senacie, który prawdopodobnie ustawę odrzuci i w Sejmie będziemy mieli do czynienia ze "stress-testem".

Poseł wnioskodawca projektu, Marek Suski z PiS, przypomniał, że w Senacie zostanie złożona poprawka, a chodzi o to, by nadawcy, którzy mają koncesje satelitarne, nie musieli spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, tak by TVN24 mogła dalej istnieć.


Posłuchaj
25:25 PR24_mp3 2021_08_13-09-34-18.mp3 Prof. J. Reginia-Zacharski o sytuacji wokół ustawy medialnej ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 13.08.2021

Godzina: 09:34

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem