Mateusz Wyrwich: ustawa medialna przywróci porządek prawny w Polsce
- Nie może być tak, by w jakimkolwiek kraju były ustawy uchwalane pod presją USA - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Wyrwich z tygodnika "Niedziela". - Oczywiście, silniejszy może więcej, co niejednokrotnie pokazywała Unia Europejska, ale mam nadzieję, że w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi do czegoś takiego nie dojdzie - wskazał publicysta.
2021-08-14, 13:04
Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zakłada zmiany w przepisach dotyczących przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Marcin Ociepa, były członek Porozumienia, powiedział po głosowaniu, że "zmierzamy w stronę umowy dwustronnej z Amerykanami, która dopuści ich na zasadzie wyjątku do rynku medialnego w Polsce".
Powiązany Artykuł
"Czas na przywrócenie przestrzegania prawa na rynku medialnym". Hajdasz o zmianach w ustawie o KRRiT
- Ustawa będzie przywracała porządek prawny w Polsce - stwierdził w Polskim Radiu 24 Mateusz Wyrwich z tygodnika "Niedziela". - To, co powiedział pan Ociepa, mnie dziwi. Albo się podejmuje ustawę jasną, jednoznaczną, albo się mówi, że coś zmienimy - dodał.
- "Polskie podmioty powinny dominować na rynku medialnym". Gmyz o nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji
- "To mechanizm dezinformacji". Wiceszef MSZ o doniesieniach ws. restrykcji USA
- "To w USA media są zblatowane z władzą? To tak można?". Publicyści o publikacji Onetu
Gość "Tematu dnia" przyznał, że "poprawki [do ustaw] są czymś zupełnie normalnym" i dodał, że "nie można wykluczyć, że będą one miały miejsce". Dodał zarazem, że nie wiadomo, "w którym kierunku one pójdą, czy w kierunku jasnej i zdecydowanej propozycji pierwotnej rządu, że nie ma równych i równiejszych i są tylko relacje między państwami".
REKLAMA
- Nie może być tak, by w jakimkolwiek kraju były ustawy uchwalane pod presją USA. Oczywiście, silniejszy może więcej, co niejednokrotnie pokazywała Unia Europejska, ale mam nadzieję, że w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi do czegoś takiego nie dojdzie - wskazał publicysta.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
Przyjęte przez Sejm przepisy umożliwiają przyznanie koncesji jedynie takim podmiotom, których siedziba jest w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego niezależnym od osób, instytucji czy firm zagranicznej spoza tego obszaru. Za nowelizacją ustawy medialnej głosowało 228 posłów. 216 głosowało przeciw.
***
Audycja: "Temat dnia"
REKLAMA
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Mateusz Wyrwich (tygodnik "Niedziela)
Data emisji: 14.08.2021
Godzina emisji: 13.33
REKLAMA
mbl
REKLAMA