more_horiz

Daniel Obajtek: PKN Orlen jest numerem jeden w kwestii transformacji energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 15:26
- Gdy wchodzą nowe technologie i alternatywy energetyczne, trzeba budować spółkę multienergetyczną. Myśmy już to zrobili - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Daniel Obajtek
Daniel ObajtekFoto: PolskieRadio24.pl

Daniel Obajtek podkreślił, że PKN Orlen to spółka, która jest "numerem jeden w transformacji energetycznej", ale działania są prowadzone również w innych obszarach. - Dzisiaj jeżeli ktoś myśli, że można się utrzymać tylko dzięki przemysłowi rafineryjnemu, to jest w błędzie - zaznaczył.

Czytaj także:
1200_wiatraki_shutterstock.jpg
"Nowoczesna energetyka jest warunkiem konkurencyjności polskiej gospodarki". PKN Orlen zawarł ważne porozumienie

- Gdy wchodzą nowe technologie i alternatywy energetyczne, trzeba budować spółkę multienergetyczną. Myśmy już to zrobili - powiedział prezes Orlenu. Jak wskazał, PKN rozwija m.in. przemysł rafineryjny i petrochemię. - Robimy największe inwestycje petrochemiczne w Europie. Rozwijamy także tę nogę energetyczną: energetykę nisko- i zeroemisyjną, bo bez transformacji energetycznej nie będziemy mieć gospodarki - dodał. 

Posłuchaj
13:59 _PR24_AAC 2021_08_26-14-46-22.mp3 Daniel Obajtek o rozwoju PKN Orlen ("Temat dnia/Gość PR24")

Czytaj także:

Dlaczego gaz?

Pytany o to, dlaczego Orlen potrzebuje gazu, Daniel Obajtek wyjaśnił, że w ten sposób są skonstruowane spółki na całym świecie. - Na zasadzie ropa, gaz połączone są z energetyką - tłumaczył. - My z takimi spółkami konkurujemy. To są spółki multienergetyczne, a gaz również jest potrzebny do produkcji petrochemicznej, energii elektrycznej.

Czytaj także:
wiatraki morze budowa 1200.jpg
Prezes URE przyznał wsparcie projektowi offshore Orlenu. Obajtek: możemy myśleć o kolejnych inwestycjach na morzu

- Zbilansowanie tych spółek spowoduje, że będziemy spółką, która będzie miała 200 mld przychodu. Tylko taka spółka może prowadzić transformację energetyczną - podkreślił rozmówca. Prezes zaznaczył również, że "mając kilka filarów swojej działalności, buduje się stabilną firmę". - Bez tego nie wzmocnimy gospodarki.

- Druga sprawa to to, że jesteśmy spółką wolnorynkową. PGNiG jest spółką bardziej regulacyjną. I tu zapinamy dwie rzeczy: spółkę wolnorynkową, która jest mimo wszystko uzależniona od sytuacji na świecie, a tu mamy spółkę, która ma stałe dochody, więc stabilizujemy procesy inwestycyjne - wskazał Daniel Obajtek i podkreślił, że "taka spółka powinna powstać już 30 lat temu". 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach 

Gość PR24: Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen

Data emisji: 26.08.2021

Godz. emisji: 14.46

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem