more_horiz

"Są polskim bohaterami więzionymi przez Łukaszenkę". Apel ws. Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 17:37
- Być może politycy i cześć mediów powinna bardziej zainteresować się losem Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys, niż tym, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. wschodnich Grzegorz Kuczyński.
Andżelika Borys i Andrzej Poczobut przebywają w białoruskim więzieniu od marca
Andżelika Borys i Andrzej Poczobut przebywają w białoruskim więzieniu od marcaFoto: Anatol Chomicz/Forum

Jak podaje "Rzeczpospolita" białoruski reżim jest gotów uwolnić Andżelikę Borys i Andrzeja Poczobuta, jeśli ci przyznają się do winy i poproszą Łukaszenkę o łaskę.  "On nigdy tego nie zrobi, raczej umrze w więzieniu" - skomentował szef Białoruskiego Domu w Warszawie Aleś Zarembiuk. 

forum poczobut 1200.jpg
Areszt dla liderów mniejszości polskiej na Białorusi przedłużony. Wiceszef MSZ potępił decyzję Mińska

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Andrzej Poczobut i Andżelika Borys są polskimi bohaterami więzionymi przez Aleksandra Łukaszenkę. - Być może politycy i cześć mediów powinna bardziej zainteresować się ich losem niż tym, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej. Tak naprawdę cześć mediów wpisuje się w wojnę informacyjną Łukaszenki i mu pomaga. Jest to tym smutniejsze w kontekście tragicznego losu naszych działaczy i mniejszości polskiej na Białorusi - powiedział Grzegorz Kuczyński.

Podkreślił też, że na Białorusi mamy do czynienia z dyktaturą. - Mamy próby zmuszenia do emigracji naszych rodaków i liderów opozycji, zamykanie organizacji pozarządowych i niezależnych mediów. Chodzi o to, by odizolować Białoruś, by świat nie wiedział, co tam się dzieje. To także poligon doświadczalny dla Władimira Putina, który doradza Łukaszence niektóre kroki - podsumował Kuczyński.

Posłuchaj
21:54 PR24 2021_08_28-16-35-13.mp3 Grzegorz Kuczyński gościem Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24)

Działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut, uznany za więźnia politycznego, pozostanie w areszcie na kolejne trzy miesiące - poinformowali aktywiści centrum praw człowieka Wiasna. Poczobut przebywa w areszcie od marca; jest oskarżany w sprawie karnej o "podżeganie do nienawiści". W ramach tej sprawy, którą prokuratura generalna zakwalifikowała jako "rehabilitację nazizmu", zatrzymano także szefową ZPB Andżelikę Borys i działaczki: Irenę Biernacką oraz Marię Tiszkowską, a także aktywistkę polską z Brześcia Annę Paniszewą.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Grzegorz Kuczyński (ekspert ds. wschodnich)
Data emisji: 28.08.2021
Godzina emisji: 16.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem