more_horiz

Legutko: dla UE alternatywnym i ozdrowieńczym impulsem może być polska prawica

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 20:45
- Reforma Unii Europejskiej jest koniecznością, bo z samych tylko modlitw do niej wynikają nieszczęścia. Pomocne mogą być takie kraje jak Polska i Węgry - mówił w Polskim Radiu 24 eurodeputowany PiS, prof. Ryszard Legutko. 
Prof. Ryszard Legutko
Prof. Ryszard LegutkoFoto: facebook.com/profLegutko

Gość PR24 mówił o przyszłości europejskiej prawicy. Trwa Kongres "Polska Wielki Projekt". Jak powiedział, według słów jednego z panelistów, jeśli Unia Europejska ma być zreformowana, to może być zreformowana dzięki takim państwom jak Polska i Węgry.

- Bo to jest ten impuls alternatywny i ozdrowieńczy dla Wspólnoty. Dla niej samej, nasze ewentualne wyjście z niej, byłoby fatalne. Wcale więc nie jesteśmy tym złym i niegrzecznych chłopcem, ale też można na nas patrzeć jak na bohatera w białym kapeluszu - podkreślił eurodeputowany.


Bronisław WIldstein 1200.jpg
"Może się okazać, że koszty okażą się wyższe niż zyski". Bronisław Wildstein o bilansie Polskie w UE

"Współczesna wersja Targowicy"

Jak dodał, stary, polski problem istniejący od XVII wieku polega na tendencji szukania protekcji wśród podmiotów zewnętrznych, a to z czym mamy dziś do czynienia to współczesna wersja Targowicy. Oddanie polskiej suwerenności, jak powiedział Ryszard Legutko, odbywa się w zamian za pewne przywileje.

- Nawet nie za władzę, bo jeżeli suwerenność będzie przekazana zewnętrznemu podmiotowi, to ci którzy zostaną wynagrodzeni, będą mieli pewne przywileje, ale nie będą mieli realnej władzy, tak jak Targowiczanie - mówił gość PR24.

"Polska Wielki Projekt" to debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach. Po niemal trzydziestu latach budowy nowego porządku widać bowiem, jak trudnym zadaniem jest modernizacja i jak duże zasoby czyli elity, normy, instytucje, trzeba posiadać, by odnieść sukces. 

Posłuchaj
10:06 [PR24]PR24 (mp3) 18 wrzesień 2021 17_48_43.mp3 R. Legutko o przyszłości UE i polskiej prawicy ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Ryszard Legutko (eurodeputowany PiS)

Data emisji: 18.09.2021

Godzina: 17:48 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem