"Stalin przyjął taktykę wyczekiwania". Prof. Marek Kornat o ataku na Polskę w 1939 r.

- Kampanię wrześniową przegraliśmy z Niemcami, Sowieci wkroczyli, zadając nam cios w plecy, ale ich wysiłek wojenny w dziele pokonania Polski był minimalny. Trudno sobie wyobrazić, żeby dyplomacja takiego państwa jak III Rzesza tak łatwo zgodziła się na potwierdzenie ustaleń pierwszego paktu, potrzebne były nowe negocjacje - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat (Instytut Historii Polski PAN).

2021-09-25, 16:55

"Stalin przyjął taktykę wyczekiwania". Prof. Marek Kornat o ataku na Polskę w 1939 r.
Wiaczesław Mołotow i Joachim von Ribbentrop w sierpniu 1939 roku podpisali pakt, który przypieczętował tzw. IV rozbiór Polski. Tu na zdjęciu z 1940 roku.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pakt Ribbentrop-Mołotow został podpisany 23 sierpnia 1939. Jednak ostatecznego podziału Polski dokonano ponad miesiąc później, 28 września, podpisując tzw. II pakt Ribbentrop-Mołotow.

Powiązany Artykuł

shutterstock bundestag free 1200
Rocznica agresji Niemiec na Rosję. Prof. Zbigniew Krysiak: nie ma woli, by te wydarzenia nagłaśniać

Prof. Marek Kornat przypominał, że pierwszy pakt podpisany przez Rosję i Niemcy wprowadzał rozgraniczenie stref interesów, czyli stref okupacyjnych, w sierpniu 1939 r. - Przewidywał on, że Polska będzie podzielona na linii  wyznaczonej rzekami Narew, Wisła, San. Rozdzielono również kraje bałtyckie i wprowadzono zapis dotyczący Rumunii - dodał.

- Gdyby 1 września 1939 r. napadły na nas obydwa państwa układające się przeciwko Polsce, sytuacja na pewno byłaby inna, Stalin jednak przyjął taktykę wyczekiwania. Nie wiedział, jak długo armia polska będzie w stanie się bronić, nie spodziewał się też aż takiej skuteczności niemieckiego Blitzkriegu, miał również wątpliwości co do tego, jak zachowają się alianci Polski. To jedyne racjonalne motywy, że pomimo nacisków dyplomacji niemieckiej ofensywa sowiecka ruszyła dopiero 17 września - powiedział historyk. - Ten układ jest klasycznym aktem rozbiorowym Polski, choć jest ubrany w eufemizmy o potrzebie dobrosąsiedzkich stosunków czy przyjaznej granicy - stwierdził.

Posłuchaj

Prof. Marek Kornat o ataku na Polskę w 1939 r. (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 21:12
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji. 

*** 

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

REKLAMA

Gość: prof. Marek Kornat

Data emisji: 25.09.2021

Godzina emisji: 15:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej