more_horiz

"Odczuwam w tej poezji uniwersalizm". Maria Dzieduszycka o twórczości Yusefa Komunyaki

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 22:15
- Jak zauważył Edward Hirsch, członek jury Nagrody Herberta i bardzo ważny poeta i eseista w Stanach Zjednoczonych, Yusef Komunyaka ma równie mocną, jak Herbert tablicę wartości w swojej poezji. To bardzo mocne i ważne stwierdzenie, bardzo adekwatne - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji Im. Zbigniewa Herberta.
Tomasz Różycki, Yusef Komunyakaa
Tomasz Różycki, Yusef KomunyakaaFoto: Foto: materiały prasowe/Fundacja im. Zbigniewa Herberta

W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się uroczystość przyznania Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2021.

Uhonorowano nią Yusefa Komunyakę, Afroamerykanina mieszkającego w Stanach Zjednoczonych, weterana wojny w Wietnamie, poetę inspirującego się jazzem i bluesem. 

Komunyakaa_AuthorPhoto_ArthurElgort.jpg
Amerykański poeta Yusef Komunyakaa wyróżniony Nagrodą Herberta. "Odwołuje się do tradycji wielu kultur"

Maria Dzieduszycka zaznaczyła, że Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to jak na razie jedyna tego typu w Polsce nagroda przyznawana za całokształt twórczości poetyckiej. - Jeżeli patrzymy na dotychczasowych laureatów, którzy niewątpliwie budują prestiż tego wyróżnienia, to nagroda ta obejmuje coraz szersze przestrzenie geograficzne (…) wśród laureatów jest jak dotąd jeden Polak, w 2015 r. nagrodę odebrał Ryszard Krynicki - przypominała.

Komentując dorobek Yusefa Komunyaki podkreślała, że lektura poezji Herberta, szczególnie wierszy z cyklu "Pan Cogito" miała na laureata duży wpływ.

- Z całą pewnością odczuwam w tej poezji uniwersalizm. Identyfikuję się z wieloma obrazami, które Yusef Komunyaka tworzy w swoich wierszach, docierają do mnie, rozumiem je. Niewątpliwie wielka poezja, jaką jest poezja Herberta, jest bardzo uniwersalna, tak i poezja laureata niewątpliwie przemawia do ludzi wielu kultur i różnych doświadczeń, nie tylko publiczności amerykańskiej - mówiła Maria Dzieduszycka.

Posłuchaj
20:37 PR24_mp3 2021_09_26-20-07-46.mp3 Maria Dzieduszycka o twórczości Yusefa Komunyaki (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej - przede wszystkim w dziedzinie poezji. Jej laureatami byli dotąd William Stanley Merwin, Charles Simic, Ryszard Krynicki, Lars Gustafsson, Breyten Breytenbach, Nuala Ni Dhomhnaill, Agi Miszol oraz Durs Grünbein.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji Im. Zbigniewa Herberta

Data emisji: 26.09.2021

Godzina: 20.07

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem