more_horiz

"Czesi wiedzą, że jesteśmy w sytuacji podbramkowej". Marszałkowski o sporze wokół kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 19:13
- Każdy kolejny dzień niepodpisania porozumienia oznacza naliczanie kar, które nałożył na nas Trybunał Sprawiedliwości UE. Czesi są w wygodnej sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski (portal BiznesAlert.pl).
Widok na kopalnię Turów
Widok na kopalnię TurówFoto: shutterstock.com/Peteri
Antoni Macierewicz 1200.JPG
"Nie ma żadnego powodu, by Polska ustępowała przed czeską kampanią wyborczą". Macierewicz o sporze o Turów

W piątek w Pradze odbyła się 17. runda polsko-czeskich negocjacji. Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy nie przyniosły rezultatów z powodu eskalowania przez stronę czeską żądań, których spełnienie uczyniłoby negocjowaną umowę ws. Turowa "niewypowiadalną".

Czytaj także:

Mariusz Marszałkowski (portal BiznesAlert.pl), który był gościem Polskiego Radia 24, zaznaczył, że "intencji strony polskiej możemy być pewni". - U nas chęć podpisania protokołów jest duża. Ze strony czeskiej ta chęć nie musi być taka, jak my byśmy chcieli - powiedział.

Posłuchaj
21:52 PR24_mp3 2021_10_02-18-05-47.mp3 Marszałkowski: w Czechach dużą rolę odgrywa kontekst wyborczy (Temat dnia/Gość PR24)

- To wynika m.in. z kwestii negocjacyjnej. Czesi wiedzą, że jesteśmy w sytuacji podbramkowej. Każdy kolejny dzień niepodpisania porozumienia oznacza naliczanie kar, które nałożył na nas Trybunał Sprawiedliwości UE. Czesi są w wygodnej sytuacji - dodał.

kopalnia zdjęcie 1200.jpg
"Nie chcieli zdradzić, ile wody pompują z ujęcia Uhelna". Sprawdziliśmy, jak wyglądały rozmowy z Czechami [REPORTAŻ]

- To nam zależy na jak najszybszym porozumieniu. W Czechach dużą rolę odgrywa kontekst wyborczy - to przekłada się również na ostrzejszą retorykę. Trudno mieć złudzenia, że czeska strona będzie chciała podpisać porozumienie jeszcze przed wyborami - skonstatował.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Krzysztof Grzybowski
Gość: Mariusz Marszałkowski (portal BiznesAlert.pl)
Data emisji: 02.10.2021
Godzina emisji: 18.06

***

Turoszowski kompleks energetyczny (opr. Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński/PAP) Turoszowski kompleks energetyczny (opr. Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński/PAP)

pb

Zobacz także

Zobacz także