more_horiz

Dr Jacek Sokołowski o sytuacji na granicy z Białorusią: opozycja nie proponuje alternatywnych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 12:15
- Polska przyjęła bardzo twarde stanowisko, które do pewnego momentu można utrzymać i będzie skuteczne, ale jeżeli liczba migrantów zwiększy się dramatycznie, może okazać się, że te wszystkie wysiłki i twarde metody są nieskuteczne. To niewątpliwie odbija się na wynikach sondażowych partii rządzącej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Sokołowski, politolog (Uniwersytet Jagielloński).
Straż Graniczna
Straż Graniczna Foto: twitter.com/StrażGraniczna

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a półtora tysiąca osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla uchodźców. We wrześniu zanotowano 7535 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski.

TT granica 12000.jpg
Prof. Mieczysław Ryba: Aleksandrowi Łukaszence chodzi o pokazanie słabości Polski

Dr Jacek Sokołowski odniósł się debaty o przedłużeniu stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. - Opozycji można zarzucić, że krytykuje działania rządu, skupiając się na bardzo emocjonalnym podkreślaniu ich negatywnych konsekwencji w wymiarze humanitarnym, natomiast nie proponuje alternatywnego rozwiązania - stwierdził.

- Zarówno działania rządu, jak i opozycji są uwarunkowane aktualną sytuacją, która jest nierozwiązywalna, ale i polityką wewnętrzną. Partia rządząca i ugrupowania opozycyjne są przekonane, że jak najtwardsza i utrzymująca wysoki poziom polaryzacji linia narracyjna sprzyja ich wynikom sondażowym. To, czy opłaci się to w dłuższej perspektywie, będzie zależało w dużym stopniu od tego, jak silna będzie presja migracyjna na granicę polsko-białoruską - podkreślał.

Posłuchaj
10:13 PR24_mp3 2021_10_06-11-17-41.mp3 Dr Jacek Sokołowski o sytuacji na granicy z Białorusią (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Gość audycji dodał, że bierzemy udział w sytuacji, w której konflikt Łukaszenki z Unią Europejską jest rozgrywany naszym kosztem. - Naiwna wiara w demokratyzację Białorusi i przekonanie, że opozycja obali Łukaszenkę, przyczyniła się do tego, że nie mamy w tej chwili żadnej możliwości komunikacji z reżimem - komentował.

Czytaj także:

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Tydzień temu, w środę, Andrzej Duda podpisał i przesłał do Sejmu wniosek ws. wyrażenia zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. W czwartek wieczorem Sejm zgodził się na jego przedłużenie.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: dr Jacek Sokołowski

Data emisji: 06.10.2021

Godzina emisji: 11.17

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem