more_horiz

Sędzia SN: za nałożone kary ponoszą odpowiedzialność ci, którzy kłamią nt. Izby Dyscyplinarnej

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 15:00
- Cały problem związany z wymiarem sprawiedliwości, z Izbą Dyscyplinarną, z SN, jest taki, że wszędzie te systemy są podobne, jeśli chodzi o wybór sędziów. Różnica jest jedna, tam wybierają swoich, u nas raz się zdarzyło po 2015 roku, że ten wybór może przejść na stronę tych "niewygodnych" politycznie - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Tomczyński (sędzia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego).
Sąd Najwyższy w Warszawie
Sąd Najwyższy w WarszawieFoto: Artur Bogacki/ Shutterstock

Postanowieniem wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary miliona euro dziennie.

prof-Tomasz-Grzegorz-Grosse.jpg
"Trudne do spełnienia". Prof. Grosse o żądaniach KE ws. wymiaru sprawiedliwości w Polsce

Wg sędziego SN, za nałożone przez instytucje unijne kary na Polskę powinny czuć się odpowiedzialne osoby, które piszą listy, "donoszą, przekazują wiele informacji na temat Izby Dyscyplinarnej, które nie mają nic wspólnego z prawdą".

- Odpowiedzialni powinni się też czuć pan premier Rutte, czy premier Belgii, którzy tak naprawdę niewiele rozumieją z tego, co w Polsce się dzieje, niewiele rozumieją z potrzeb polskiego wymiaru sprawiedliwości - dodał. 

Gość audycji zwrócił uwagę na to, że na arenie międzynarodowej o demokracji w Polsce wypowiadają się ci, którzy tak naprawdę niewiele na ten temat wiedzą. 

Posłuchaj
22:21 PR24_mp3 2021_11_02-14-07-29.mp3 Adam Tomczyński o sporze wokół Izby Dyscyplinarnej SN ("Temat dnia/Gość PR24") 

- Pozwalają sobie na wypowiadanie się na temat tego, jak demokracja w Polsce powinna wyglądać  -podkreślił rozmówca PR24.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: Adam Tomczyński (sędzia Sądu Najwyższego - Izba Dyscyplinarna)

Data emisji: 02.11.2021

Godz. emisji: 14.07

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem