more_horiz

"Polacy oczekują usprawnienia i przyspieszenia procedur sądowych". Dr Anusz o sędziach pokoju

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 14:30
- Każdy racjonalny projekt będzie przyjęty przez społeczeństwo z zadowoleniem. Wydaje się, że nie będzie problemu z akceptacją nowych rozwiązań - mówił na antenie Polskiego Radia 24 politolog dr Andrzej Anusz. Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek projekt ustawy w sprawie powołania sędziów pokoju. 
Dr Andrzej Anusz
Dr Andrzej AnuszFoto: PR24/AK

Propozycja wprowadzenia tej instytucji była jednym ze sztandarowych pomysłów Kukiz'15. Prace nad tymi rozwiązaniami prowadził od wiosny zespół powołany przez prezydenta pod kierownictwem profesora Piotra Kruszyńskiego. 

pap_wroblewski1200.jpg
Sędziowie pokoju. Wróblewski: to ważna idea, może ograniczyć przewlekłość postępowań

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 wprowadzenie instytucji sędziów pokoju jest dobrym kierunkiem. - Wydaje się, że będzie większość w parlamencie na wprowadzenie rozwiązania, które ma doprowadzić do usprawnienia i przyspieszenia procedur sądowych w Polsce. Oczekują tego Polacy, pokazują to wszystkie badania. Sędziowie pokoju mają się zajmować drobnymi sprawami. Jest szansa, że tysiące tego typu spraw zalegających w sądach będzie dużo szybciej rozstrzygane - powiedział dr Andrzej Anusz.

Dodał, że wielu ludzi czuje niedosyt w związku z prowadzoną od sześciu lat próbą reformy wymiaru sprawiedliwości. - Każdy racjonalny projekt będzie przyjęty przez społeczeństwo z zadowoleniem. Wydaje się, że nie będzie problemu z akceptacją nowych rozwiązań - podsumował Anusz. 

Projekt zakłada, że sędziowie będą mogli orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia, między innymi o przestępstwa do 10 tysięcy złotych, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że nie będą wymagały one powołania biegłych. Chodzi między innymi o kradzieże, akty wandalizmu, wadliwe wykonanie usługi.

Posłuchaj
24:14 PR24 2021_11_05-13-33-07.mp3 Dr Andrzej Anusz gościem Magdaleny Złotnickiej (Temat dnia/Gość PR24)

Sędziowie pokoju będą wybierani w wyborach powszechnych na 6-letnią kadencję. Po jej zakończeniu będą mogli przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.

Więcej w nagraniu

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Andrzej Anusz (politolog)

Data emisji: 5.11.2021

Godzina: 13.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem