more_horiz

"Jest stosowane w wielu krajach Europy oraz świata". Paweł Lisiecki nt. prawa własności warstwowej

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 17:03
- W samej Warszawie tego typu zmiana mogłaby spowodować wpływ do budżetu państwa, czyli budżetu jednostek samorządu terytorialnego miliardów złotych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Paweł Lisiecki, odnosząc się do kwestii prawa własności warstwowej, które obowiązuje w Polsce. 
Paweł Lisiecki: w samej Warszawie tego typu zmiana mogłaby spowodować wpływ miliardów złotych do budżetu państwa
Paweł Lisiecki: w samej Warszawie tego typu zmiana mogłaby spowodować wpływ miliardów złotych do budżetu państwaFoto: PR24/ Adam Koniecki

Krajowy Plan Odbudowy to program wsparcia gospodarki europejskiej po pandemii koronawirusa. Pieniądze z funduszu są wydatkowane przez kraje członkowskie na podstawie Krajowego Planu Odbudowy. Dokument przygotowują kraje członkowskie, a następnie akceptują go organy unijne. Polska wysłała KPO do Komisji Europejskiej w maju.

"Uruchomienie nowego programu Polski Ład oraz napływ funduszy unijnych związanych z realizacją Krajowego Planu Odbudowy będą pozytywnie wpływać na aktywność gospodarczą w Polsce w latach 2022-2023" - napisano w opublikowanym w poniedziałek przez NBP "Raporcie o inflacji".

Jak zaznaczyła Magdalena Złotnicka, "krytycy Polskiego Ładu zarzucają Prawu i Sprawiedliwości, że to jest kwestia bardziej wydawania, niż kwestie dochodowe" i zapytała o tzw. prawo warstwowe.

Paweł Lisiecki powiedział, że "prawo własności warstwowej jest stosowane w wielu krajach Europy, a także i świata". - Obecnie w Polsce obowiązuje system zgodnie, z którym ktoś, kto jest właścicielem powierzchni gruntu, jest również właścicielem tego, co znajduje się nad gruntem, na tym gruncie i pod tym gruntem aż do tzw. kopalin, bo one należą do państwa - wyjaśnił poseł.

"Ogranicza możliwości inwestowania"

- Ten system, który u nas obowiązuje, w pewien sposób ogranicza możliwości inwestowania związane z braniem kredytu na inwestycje, które mogłyby powodować zarówno rozwój miast, jak i infrastruktury kolejowej oraz tego, co znajduje się nad infrastrukturą - ocenił.

W związku z powyższym pojawił się pomysł - jak wskazał polityk - "aby oderwać tę własność od powierzchni gruntu i tak, aby właścicielem np. czegoś, co znajduje się nad tunelem, mógł być ktoś inny niż właściciel tego tunelu".

Posłuchaj
12:47 lisieckiiiii.mp3 Paweł Lisiecki o kwestii prawa własności warstwowej ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Gość PR24 zaznaczył, że w związku z tym prawem mamy problem, chociażby w Warszawie. - W trakcie zwrotów nieruchomości dochodziło do sytuacji, w których znajdujące się nad tunelem trasy W-Z nieruchomości, były zwracane na rzecz osób fizycznych, osób prywatnych. Ustanawiano na rzecz tych osób najpierw użytkowanie wieczyste, a potem prawo własności i w pewnym momencie okazało się, że część trasy W-Z należy do osoby prywatnej - powiedział Paweł Lisiecki. 

Czytaj również:

- Gdyby było prawo warstwowe, to można by tak naprawdę doprowadzić do tego, że trasa W-Z nadal byłaby własnością podmiotów publicznych. Generalnie bez prawa warstwowego mamy problem taki, że niewielu inwestorom opłaca się np. budowanie parkingów podziemnych pod ulicami, które są własnością komunalną, i tego typu trwalsze prawa w tej chwili w Polsce są wykluczone - ocenił poseł.

Podsumowując, Paweł Lisiecki podkreślił, że "w samej Warszawie tego typu zmiana mogłaby spowodować wpływ do budżetu państwa, czyli budżetu jednostek samorządu terytorialnego, miliardów złotych". 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Paweł Lisiecki (poseł PiS)

Data emisji: 19.11.2021

Godzina emisji: 15.15

nt

Zobacz także

Zobacz także