more_horiz

Do czego dąży Rosja? Kik: może chodzić o zmianę usytuowania Białorusi i Ukrainy, niekoniecznie o aneksję

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 19:25
- Rosji nie opłaca się dziś anektowanie, a więc utrzymywanie ani Białorusi ani Ukrainy. Chodzi raczej o pewną zmianę na tym odcinku działań - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Prof. Kazimierz Kik o tym do czego dąży Rosja
Prof. Kazimierz Kik o tym do czego dąży Rosja Foto: PR24/AK

Gość PR24 mówił o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz rosyjsko-ukraińskiej. Jego zdaniem, bardzo prawdopodobne jest to, że obecne działania Rosji, zaczną koncertować się wokół Ukrainy. - Rosja chyba chce wykorzystać wycofanie się Stanów Zjednoczonych z Europy i przekazanie pałeczki w tym względzie Niemcom, amerykańska uwaga bowiem, skupia się na Pacyfiku - podkreślił politolog.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że posiada informacje o planowanym w jego kraju zamachu stanu. Pytany o możliwość pełnowymiarowej wojny z Rosją, prezydent oświadczył, że Ukraina jest gotowa do wszelkiej eskalacji. Dodał, że "1-2 grudnia w kraju będzie zamach stanu" oraz iż posiada nagrania, na których "z przedstawicielami z Rosji" omawiany jest "udział Rinata Achmetowa w zamachu stanu na Ukrainie".


Putin Łukaszenka free shutt-1200.jpg
Putin chce być postrzegany jako szaleniec. A jest pragmatyczny aż do bólu

"Skompromitować Łukaszenkę"

- To co dzieje się wokół granicy rosyjsko-ukraińskiej, być może jest wkomponowane w całokształt działań zmierzających do wykorzystania przez Rosję sytuacji poprzez skompromitowanie Aleksandra Łukaszenki poprzez zaognianie sytuacji z Polską, a skompromitowany Aleksander Łukaszenka nie będzie stał na drodze połączenia Białorusi i Rosji - mówił prof. Kazimierz Kik.

Podkreślił jednocześnie, że utworzenie państwa związkowego wcale nie oznacza przejęcia przez Rosję Białorusi, chodzi raczej o jej podporządkowanie Rosji, o to, by na czele tego kraju stał polityk "posłuszny" oraz o to, by to Białorusini utrzymywali Białoruś, ponieważ Rosji nie opłaca się dziś anektowanie ani Białorusi ani Ukrainy.

Czytaj także:

- Tu chodzi bardziej o doprowadzenie do zmiany usytuowania tych państw, w duchu priorytetów polityki zagranicznej, zwłaszcza na odcinku danego obszaru. Prawdopodobny może być więc w tym kontekście zamach stanu na Ukrainie i zmiana prezydenta w tym kraju - powiedział politolog i gość PR24.


Posłuchaj
20:42 PR24_mp3 2021_11_28-18-06-38.mp3 Prof. K. Kik o tym do czego dąży Rosja ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

Data emisji: 28.11.2021

Godzina: 18:06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem