more_horiz

"Szczepienia będą skuteczne". Prof. Włodzimierz Gut o wariancie Omikron koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 19:15
- Jeżeli wirus zachował dwie funkcje, rozpoznanie receptora i zdolność wnikania do komórki, to w te punkty zawsze można uderzyć i szczepionki będą działały - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.
Prof. Włodzimierz Gut
Prof. Włodzimierz GutFoto: PR24 / Adam Koniecki

Czwarta fala epidemii koronawirusa nie traci na sile. Resort zdrowia zwiększa w szpitalach bazę łóżkową dla pacjentów z COVID-19. Jak przyznał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w ostatnim czasie widać większe zainteresowanie przyjmowaniem pierwszej dawki, ale i trzeciej, przypominającej. Trwają także przygotowania do szczepień dla dzieci.

Jednak pewną przeszkodą w zarządzaniu walką z epidemią koronawirusa może się okazać nowa mutacja SARS-CoV-2 omikron.

Koronawirus. Nowy wariant

Prof. Włodzimierz Gut zwracał uwagę, że problem związanym z nową mutacją koronawirusa może być fakt, że część testów nie wykrywa nowego wariantu wirusa, który w tej sytuacji będzie się szybciej szerzył, za sprawą osób uważających się za zdrowe.

Wirusolog zaznaczył, że szczepienia będą skuteczne. - Wirus nie zmienił receptora i sposobu wnikania do komórki, pozostały dwa elementy trwałe dla wirusa. Odpowiedź na nie będzie tworzyła obronę dla organizmu - podkreślał.

- Omikron jest jednym z licznych wariantów wirusa, jest ciekawy jeśli chodzi o ilość zmian jakie posiada. Pozwoli dzięki temu ocenić, które z nich są istotne, skoro pomimo 50 zmian potrafi rozpoznać komórkę i do niej wniknąć (…). Z jednej strony liczba mutacji Omikron może niepokoić, z drugiej zaś, jeśli zachował on swoje właściwości, to działanie organizmu przeciwko niemu będzie poprawne, można spokojnie powiedzieć, że będzie wrażliwy na szczepionki - wyjaśniał.

Wirusolog podkreślał wagę szczepień. - Mamy ok. 50 proc. zaszczepionych, zakażeniu ulegają wszyscy, jednak ciężki przebieg dotyka niezaszczepionych (…) Część z tych ludzi nie wierzy w COVID-19, trafiają od razu pod respirator - stwierdził. - Górkę zakażeń mamy dlatego, że ci, którzy się zakazili i mają objawy myślą że to przeziębienie itp. W tym momencie roznoszą chorobę dalej. To nie sprawa wariantu koronawirusa wirusa, ale zachowań ludzi - mówił Prof. Włodzimierz Gut.

Czytaj także:

Ministerstwo Zrowia podało w czwartek w codziennych zestawieniach, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie u 27 356 kolejnych osób. Zmarło 502 chorych z COVID-19, 359 z nich to osoby niezaszczepione.

Resort wskazał ponadto, że ponad 62 proc. zmarłych po pełnym zaszczepieniu dotkniętych było tzw. wielochorobowością. Średni wiek osób zmarłych po pełnym zaszczepieniu wynosi 77 lat.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Aleksander Ziemiańczyk 

Gość: prof. Włodzimierz Gut

Data emisji: 2.12.2021

Godzina emisji: 17.49

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem