more_horiz

"Nikt nie wierzył w samobójstwo". W PR24 o śmierci Jolanty Brzeskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 13:38
Minęło 10 lat od śmierci legendy walki o prawa lokatorów Jolanty Brzeskiej. Chociaż powszechnie uważa się, że działaczka została zamordowana, pierwotnie w śledztwie uznano, że popełniła samobójstwo. Teraz do kin wchodzi film opowiadający jej historię, a kontynuujące misję Jolanty Brzeskiej działaczki lokatorskie przypominają, że mimo upływu lat w śledztwie dotyczącym jej śmierci nic się nie zmieniło.
Nikt nie wierzył w jej samobójstwo - mówi Zenobia Żaczek, działaczka lokatorska
"Nikt nie wierzył w jej samobójstwo" - mówi Zenobia Żaczek, działaczka lokatorskaFoto: Polskie Radio / Screen

Film "Lokatorka" w reżyserii Michała Otłowskiego w piątek trafił do kin. To dramat sensacyjny o mechanizmach tzw. dzikiej reprywatyzacji inspirowany sprawą niewyjaśnionej do dziś śmierci Jolanty Brzeskiej. Spalone ciało warszawskiej aktywistki lokatorskiej zostało znalezione w lesie Kabackim w marcu 2011 r. W Polskim Radiu 24 o sprawie Jolanty Brzeskiej oraz o dzikiej reprywatyzacji opowiedziały Ewa Andruszkiewicz z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej i Zenobia Żaczek z Komitetu Obrony Praw Lokatorów.

"Jolanta Brzeska została zamordowana"

Zenobia Żaczek na początku audycji przypomniała wydarzenia sprzed ponad 10 lat, kiedy do warszawskich środowisk zajmujących się obroną praw lokatorów zgłosiła się córka Jolanty Brzeskiej, informując o jej zaginięciu. Powiedziała, że później, kiedy odnaleziono rzeczy i w końcu także i ciało Jolanty Brzeskiej, oczywiste dla wszystkich stało się, że została zamordowana.

Ewa Andruszkiewicz, zapytana o obecną sytuację dotyczącą śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej, stwierdziła, że niestety w tej sprawie nic się nie zmieniło. Wyjaśniła, że w dalszym ciągu nic w tej sprawie nie wiadomo, w śledztwie popełniono skandaliczne błędy i nadal nie udało się ustalić faktów.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:10 PR24_mp3 2021_12_04-11-33-23_Lokatorzy.mp3 Ewa Andruszkiewicz i Zenobia Żaczek o śmierci Jolanty Brzeskiej ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Goście: Ewa Andruszkiewicz (Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej), Zenobia Żaczek (Komitet Obrony Praw Lokatorów)
Data emisji: 04.12.2021
Godzina emisji: 11.33

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem