more_horiz

Szczepienia przeciw COVID-19. Prof. Gut: jeszcze możemy uratować karnawał

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 16:26
- Jeszcze w czerwcu mówiłem z nadzieją, że mamy 100 dni na to, żeby uratować święta Bożego Narodzenia. Aktualnie możemy co najwyżej uratować karnawał - stwierdził na antenie Polskiego Radia 24 wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Podkreślił, że obecnie większe bezpieczeństwo przed zakażeniem możemy sobie zapewnić głównie dzięki szczepieniom przeciw COVID-19.
Prof. Włodzimierz Gut
Prof. Włodzimierz GutFoto: PR24 / Adam Koniecki

W związku z coraz częściej pojawiającym się w Europie wariantem omikron koronawirusa, polski rząd zapowiedział m.in. możliwość zaostrzenia restrykcji wobec osób niezaszczepionych przeciw COVID-19. 

- We wtorek lub najpóźniej w środę przedstawimy drugi pakiet obostrzeń, m.in. taki, który będzie się wiązał z sytuacją świąteczną, będzie odpowiedzią na mutację wirusa omikron. Rzeczywiście przedstawia to się niedobrze - powiedział Mateusz Morawiecki. Według niego "jest bardzo dużo zgonów, szczególnie wśród osób niezaszczepionych".

"Jeszcze możemy uratować karnawał"

W Polsce na razie nie wykryto wariantu omikron. Ocenia się, że nowy wariant wirusa jest już obecny w co najmniej kilkunastu krajach na świecie, w tym w państwach Europy, Azji, Afryki, ale także w Stanach Zjednoczonych i w Australii. Południowoafrykańscy naukowcy, którzy badają wykrytą tam odmianę, twierdzą, że może ona być bardziej zakaźna, a ryzyko zakażenia u ozdrowieńców może być trzykrotnie wyższe niż przy wariancie delta.

- Jeszcze w czerwcu mówiłem z nadzieją, że mamy jeszcze 100 dni na to, żeby uratować święta (Bożego Narodzenia - przyp. red.) - powiedział w audycji prof. Włodzimierz Gut. - Aktualnie możemy co najwyżej uratować karnawał - dodał wirusolog. 

- Być może do następnych świąt (Wielkanocy - przyp. red.) osiągniemy tę wymarzoną "odporność stadną" - podkreślił prof. Gut.

Posłuchaj

23:39 PR24_mp3 2021_12_06-15-34-11.mp3 Prof. Włodzimierz Gut o rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce (Temat dnia/Gość PR24) 

Czytaj także:

W audycji mowa byłą również o możliwym rozwoju epidemii koronawirusa. Wirusolog stwierdził, że walkę z wirusem zaczniemy wygrywać, gdy "wszyscy zmądrzeją i zaczną mówić jednym głosem".

Zobacz także: Maria Koc i Jan Filip Libicki o szczepieniach w Polskim Radia 24

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Włodzimierz Gut (wirusolog)
Data emisji: 06.12.2021
Godzina emisji: 15.34

st


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem