more_horiz

Dr Jakub Sawulski: ważne, żeby inflacja nie wymknęła się spod kontroli

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 13:00
- Wysoka inflacja, która jest obecnie w Polsce, jest jeszcze pod kontrolą. Ważne, żeby się spod tej kontroli nie wymknęła - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jakub Sawulski, ekonomista z Polskiego Instytutu Ekonomicznego SGH.
- Ważne, żeby inflacja nie wymknęła się spod kontroli - mówił w PR24 dr Jakub Sawulski
- Ważne, żeby inflacja nie wymknęła się spod kontroli - mówił w PR24 dr Jakub SawulskiFoto: Kamil Zajaczkowski/Shutterstock

Sejm będzie dziś kontynuował rozpoczęte w ubiegłym tygodniu posiedzenie. Posłowie zajmą się między innymi projektami ustaw z tarczy antyinflacyjnej - o dodatku osłonowym oraz projektem, w ramach którego dokonane zostaną również zmiany stawek VAT na prąd, gaz i ciepło systemowe. Z kolei Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych w Polsce. Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak uważa, że jest niemal pewne, że członkowie Rady trzeci miesiąc z rzędu podwyższą stopy procentowe. W Polskim Radiu 24 o walce z inflacją mówił dr Jakub Sawulski.

Czy potrzebna jest tarcza antyinflacyjna?

Gość PR24 stwierdził, że to, co głosi część ekonomistów, że inflacja jest przejściowa, jest prawdą. Jak podkreślił, w przypadku Polski sprawa jest poważna i "powinniśmy panikować", ale - równocześnie dodał - "nie powinniśmy za bardzo panikować".

- Zjawiska inflacyjne są wynikiem bardzo wysokiego popytu w gospodarkach na całym świecie po pandemii i rosnących cen surowców energetycznych - ropy, gazu, drewna itd. Natomiast powinniśmy się obawiać, ponieważ ta stopa inflacji, która jest w tej chwili bardzo wysoka w Polsce - to jest prawie 8 proc. - ona może się przekształcić w inflację jeszcze wyższą, jeśli nie będziemy nic robić - mówił dr Jakub Sawulski.

Polityka gospodarcza powinna zareagować, żeby ta inflacja nie wymknęła się spod kontroli - dodał.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
18:51 PR24_mp3 2021_12_08-11-36-56_Sawulski.mp3 Dr Jakub Sawulski o inflacji ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Gość: dr Jakub Sawulski, ekonomista (Polski Instytut Ekonomiczny, Szkoła Główna Handlowa)
Data emisji: 08.12.2021
Godzina emisji: 11.36

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także