X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Jakub Sawulski: ważne, żeby inflacja nie wymknęła się spod kontroli

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 13:00
- Wysoka inflacja, która jest obecnie w Polsce, jest jeszcze pod kontrolą. Ważne, żeby się spod tej kontroli nie wymknęła - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jakub Sawulski, ekonomista z Polskiego Instytutu Ekonomicznego SGH.
- Ważne, żeby inflacja nie wymknęła się spod kontroli - mówił w PR24 dr Jakub Sawulski
- Ważne, żeby inflacja nie wymknęła się spod kontroli - mówił w PR24 dr Jakub SawulskiFoto: Kamil Zajaczkowski/Shutterstock

Sejm będzie dziś kontynuował rozpoczęte w ubiegłym tygodniu posiedzenie. Posłowie zajmą się między innymi projektami ustaw z tarczy antyinflacyjnej - o dodatku osłonowym oraz projektem, w ramach którego dokonane zostaną również zmiany stawek VAT na prąd, gaz i ciepło systemowe. Z kolei Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych w Polsce. Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak uważa, że jest niemal pewne, że członkowie Rady trzeci miesiąc z rzędu podwyższą stopy procentowe. W Polskim Radiu 24 o walce z inflacją mówił dr Jakub Sawulski.

Czy potrzebna jest tarcza antyinflacyjna?

Gość PR24 stwierdził, że to, co głosi część ekonomistów, że inflacja jest przejściowa, jest prawdą. Jak podkreślił, w przypadku Polski sprawa jest poważna i "powinniśmy panikować", ale - równocześnie dodał - "nie powinniśmy za bardzo panikować".

- Zjawiska inflacyjne są wynikiem bardzo wysokiego popytu w gospodarkach na całym świecie po pandemii i rosnących cen surowców energetycznych - ropy, gazu, drewna itd. Natomiast powinniśmy się obawiać, ponieważ ta stopa inflacji, która jest w tej chwili bardzo wysoka w Polsce - to jest prawie 8 proc. - ona może się przekształcić w inflację jeszcze wyższą, jeśli nie będziemy nic robić - mówił dr Jakub Sawulski.

Polityka gospodarcza powinna zareagować, żeby ta inflacja nie wymknęła się spod kontroli - dodał.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
18:51 PR24_mp3 2021_12_08-11-36-56_Sawulski.mp3 Dr Jakub Sawulski o inflacji ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Gość: dr Jakub Sawulski, ekonomista (Polski Instytut Ekonomiczny, Szkoła Główna Handlowa)
Data emisji: 08.12.2021
Godzina emisji: 11.36

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

Czym jest inflacja i jakie są jej przyczyny? Dr Szołucha wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 19:54
- Inflacja przede wszystkim powoduje gwałtowne, realne ubożenie społeczeństwa, bo wprowadza niepewność i destabilizuje cały system gospodarczy. W naszym konkretnym przypadku może ona zniweczyć sporą część dorobku ostatnich lat - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha, ekonomista.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inflacja w Polsce. Telus: wynagrodzenia rosną szybciej w porównaniu do cen

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 08:21
- W tej chwili mamy dużo większy wzrost wynagrodzeń w porównaniu do cen. Oznacza to, że wynagrodzenia rosną szybciej niż inflacja. - powiedział w audycji "24 Pytania - rozmowa poranka" na antenie Polskiego Radia 24 Robert Telus, poseł PiS.
rozwiń zwiń