more_horiz

Ustalenia ws. porwania maszyny Ryanair. Dr Reszczyński: totalny brak profesjonalizmu służb Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 12:04
- Pochwycenie przeciwnika politycznego może być zrobione po cichu. Tymczasem procedury zostały pominięte, wystawiono się na krytykę medialną - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Reszczyński z WSB w Toruniu, ekspert w zakresie bezpieczeństwa.
Dr Łukasz Reszczyński o sytuacji wokół porwania przez białoruskie służby samolotu Ryanair (Gość PR24)
Dr Łukasz Reszczyński o sytuacji wokół porwania przez białoruskie służby samolotu Ryanair ("Gość PR24")Foto: Rebius/Shutterstock

Gość PR24 mówił między innymi o sytuacji na polsko-białoruskiej oraz o ustaleniach służb, które ujawniły niepublikowane dotąd informacje dotyczące przymusowego lądowania samolotu w Mińsku. Jak ujawnił Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych, porwanie maszyny Ryanair było zaplanowaną operacją białoruskich służb, której celem było zatrzymanie Romana Pratasiewicza, nie istniało zagrożenie bombowe.

Zdaniem gościa PR24, biorąc pod uwagę powyższe informacje oraz różnego rodzaju konwencje międzynarodowe, można mówić o terroryzmie państwowym. O owe terroryzmy, co ciekawe, jest oskarżany przecież przez reżim Aleksandra Łukaszenki, Roman Pratasiewicz. - Mamy raczej do czynienia z dość niskim profesjonalizmem białoruskich służb, być może gra wywiadowcza toczy się dalej - mówił dr Łukasz Reszczyński.

"Wystawiono się na krytykę"

Załoga statku została poinformowana przez kontrolera przestrzeni powietrznej o zagrożeniu bombowym wcześniej niż został wysłany spreparowany e-mail o takim zagrożeniu. Samolot wbrew ogólnie przyjętym procedurom bezpieczeństwa został sprowadzony na lotnisko główne i ustawiony w pobliżu terminala, w którym znajdowały się osoby postronne.

Wyprowadzanie pasażerów odbyło się w sposób niespieszny, a przeszukanie bagaży potencjalnie niebezpiecznych odbywało się w bezpośrednim sąsiedztwie samolotu, na pokładzie którego mógł znajdować się rzekomy ładunek wybuchowy. Oficer KGB wydawał polecenia kontrolerowi lotu na wieży w Mińsku, co wynika z zabezpieczonych przez ABW nagrań.

Czytaj także:

- Totalny brak profesjonalizmu białoruskich służb, bo przecież pochwycenie przeciwnika politycznego, co realizowano w różnych krajach w różnym czasie w przeszłości, może być zrobione po cichu. Tymczasem procedury zostały pominięte, wystawiono się na krytykę medialną i naświetlenie sytuacji w mediach - powiedział dr Łukasz Reszczyński.

Posłuchaj
22:31 PR24_mp3 2021_12_12-10-06-42.mp3 Dr Łukasz Reszczyński o sytuacji wokół porwania przez białoruskie służby samolotu Ryanair ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: dr Łukasz Reszczyński z WSB w Toruniu, ekspert w zakresie bezpieczeństwa

Data emisji: 12.12.2021

Godzina: 10:06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem