Szokująca rozmowa Michnika z Jaruzelskim. Historyk: nie powinna dziwić, znaliśmy to już wcześniej

- Wyznania miłości Jaruzelskiemu przez Michnika, które widzieliśmy, absolutnie nie odbiegają od tego, co wiedzieliśmy już wcześniej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil (historyk, KUL). 

2021-12-12, 16:30

Szokująca rozmowa Michnika z Jaruzelskim. Historyk: nie powinna dziwić, znaliśmy to już wcześniej
Prof. Panfil: Michnik w swojej miłości do generała jest absolutnie konsekwentny. Foto: PAP/Andrzej Lange

Nie milkną echa zachowania Adama Michnika wobec Wojciecha Jaruzelskiego. W "Magazynie śledczym Anity Gargas" na antenie TVP1 wyemitowano nagrania z nocnego spotkania redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Adama Michnika i Wojciecha Jaruzelskiego, które odbyło się 21 lat temu. Na nagraniu widać, jak Adam Michnik wchodzi do domu generała, zdejmuje płaszcz i podchodzi do gospodarza i serdecznie się z nim witając, obejmując go, całuje w policzek. Michnik pochlebnie wypowiada się o Jaruzelskim, nazywając go "patriotą" i wyznaje mu miłość. Na nagraniu z 12 na 13 grudnia 2000 roku, w 19. rocznicę sprowadzenia stanu wojennego, Michnik mówił, że Jaruzelski "to jest facet, który kocha Polskę. Kocha bez wzajemności".

Silne uczucie 

- Możemy powiedzieć, że Adam Michnik w swojej miłości do generała jest absolutnie niezwykle konsekwentny i stały. Nie jest to przelotne uczucie. To jest rzeczywiście głęboki afekt - skomentował prof. Panfil.

Historyk przyznał, że ten film w ogóle go nie zaskoczył.

- O tym, jaki jest stosunek redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" do Wojciecha Jaruzelskiego wiedzieliśmy od bardzo dawna. Pisali to otwartym tekstem, powtarzając regularnie każdego grudnia, wznosząc pod niebiosa generała - zauważył gość audycji.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Tomasz Panfil o stosunku Adama Michnika do Wojciecha Jaruzelskiego ("Temat dnia/Gość PR24") 24:21
+
Dodaj do playlisty

W poniedziałek (13.12) minie 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Ogłoszony przez komunistyczne władze, trwał 586 dni, do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie, według różnych źródeł, straciło życie od kilkudziesięciu do ponad stu osób.

Więcej w nagraniu. 

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadził: Tadeusz Płużański

Goście: prof. Tomasz Panfil (historyk, KUL)

Data emisji: 12.12.2021

Godzina emisji: 15.33

REKLAMA

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej