more_horiz

"Spekulacja odbija się na naszych rachunkach". Politolog o handlu emisjami CO2

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 09:30
 - W ramach UE funkcjonuje paradygmat szeroko pojętej ochrony środowiska, który czasami ma się nijak do praktyki.  Oczywiste jest to, że chcemy chronić środowisko, to brzmi bardzo dobrze. Natomiast energia musi być z czegoś, trzeba mieć czym się ogrzewać - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum. 

Unijny szczyt w Brukseli zakończył się bez przyjęcia wniosków dotyczących kwestii energetycznych. Powodem były zbyt duże rozbieżności dotyczące źródeł wzrostu cen energii.

suski1.jpg
Marek Suski: trzeba zablokować Fit for 55. Przez taką politykę w Europie już brakuje prądu

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 na handel emisjami CO2 należałoby patrzeć z perspektywy ekonomicznej. - Natomiast polityka jest nieubłagana, wejście do systemu podmiotów prywatnych prowadzi do spekulacji, która wymyka się spod kontroli i odbija się na cenach. Każdy chce na tym skorzystać - powiedział dr Bartłomiej Machnik

Podobnie jest z gazem. - Popatrzmy na to, co dzieje się za wschodnią granicą. Na myśl przychodzi Nord Stream 2 i sytuacja polityczna wokół tej inwestycji. W tej kwestii też mamy spekulację, która odbija się na naszych rachunkach - tłumaczył politolog.

Czytaj także:

- W ramach UE funkcjonuje paradygmat szeroko pojętej ochrony środowiska, który czasami ma się nijak do praktyki. Oczywiste jest to, że chcemy chronić środowisko, to brzmi bardzo dobrze. Natomiast energia musi być z czegoś, trzeba mieć czym się ogrzewać - stwierdził dr Bartłomiej Machnik.

Posłuchaj
07:27 PR24 2021_12_17-07-51-58.mp3 Dr Bartłomiej Machnik gościem Adriana Klarenbacha (Temat dnia/Gość PR24)

 

Podczas unijnego szczytu Polska była w grupie, która domagała się zapisów dotyczących reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS) oraz uznania za zielone energii jądrowej i gazu, by inwestycje mogły otrzymać unijne dofinansowanie. Nie było na to jednak jednomyślnej zgody.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: dr Bartłomiej Machnik (politolog, Collegium Humanum)

Data emisji: 17.12.2021

Godzina emisji: 7.49

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem