more_horiz

Od Nazaretu po Betlejem. Świąteczna pielgrzymka do miejsc Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 15:38
Tradycja uroczystości Bożego Narodzenia narodziła się w Jerozolimie już w IV wieku. Dla chrześcijan przebywanie w Ziemi Świętej w czasie świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowym przeżyciem. Na unikalną dźwiękową pielgrzymkę do Ziemi Świętej zapraszamy w towarzystwie ks. Romana Bogacza z krakowskiego Uniwersytetu Papieskiego, o. Arkadiusza Blecharczyka oraz br. Ananiasza Jacka Jaskólskiego, o. Seweryna Lubeckiego i o. Antoniego Szlachty.
Figura Maryi w Bazylice Zwiastowania w Nazarecie
Figura Maryi w Bazylice Zwiastowania w NazarecieFoto: xdrew/ Shutterstock

Oczy całego świata są w Boże Narodzenie zwrócone na Betlejem. To właśnie tam na świat przyszedł Zbawiciel Jezus Chrystus. W tym roku ponownie ze względu na pandemię uroczystości są skromniejsze. Nie ma też – jak co roku – pielgrzymów z całego świata.

Bazylika niczym kwiat

W audycji odwiedzamy miejsca ważne dla Kościoła i Bożego Narodzenia. Na początek - Bazylika Zwiastowania w Nazarecie. - Ta Bazylika jest zaplanowana jako kwiat, szczególnie kopułę ma jak lilia odwrócona dnem do góry, bo Maryja jest kwiatem Nazaretu - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Roman Bogacz z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

- Bazylika otoczona jest arkadami i każdy naród pragnie mieć tutaj swój narodowy wizerunek Matki Bożej. My, Polacy, mamy dar żołnierzy generała Andersa, gdzie jest napisane "Powróć nas na ojczyzny łono" - relacjonował ks. Bogacz. 

Grota taka, jak Narodzenia

Drugim miejscem, które odwiedzamy, jest Pole Pasterzy - jedna z dolin okalających Betlejem. - W czasach Zbawiciela były one wykorzystywane przez pasterzy do wypasania owiec, nie nadawały się do uprawy - relacjonował o. Arkadiusz Blecharczyk. - Na polu pasterzy to, co przyciąga przybywających, to groty. Jedna jest szczególna: może nam dać wyobrażenie o Grocie Narodzenia przed wprowadzeniem przeróbek dokonanych podczas budowy bazyliki - wskazał o. Arkadiusz Blecharczyk. 

Bazylika ocalona przed Persami

Wreszcie, docieramy do Bazyliki Narodzenia Pana Jezusa. - To jedyna, która przetrwała od VI wieku, zbudowana w czasach Justyniana. Nie została zburzona przez Persów w 614 roku, bo na ścianie byli przedstawieni Trzej Królowie - Mędrcy ze Wschodu, w narodowych strojach perskich. Kiedy Persowie tu weszli i zobaczyli: "o, to nasi, to nasze stroje", nie zburzyli tej bazyliki jako jedynej - mówił ks. Roman Bogacz. 

Posłuchaj
23:40 OdNazaretuDoBetlejem-PR24_mp3 2021_12_25-11-07-46.mp3 Ks. Roman Bogacz, br. Ananiasz Jacek Jaskólski, o. Seweryn Lubecki, o. Antoni Szlachta i o. Arkadiusz Blecharczyk oprowadzają po najważniejszych miejscach Ziemi Świętej (PR24)

Więcej o tym, jak wygląda współczesna codzienność w Ziemi Świętej - w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania audycji. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Sylwia Sułkowska

Goście: ks. Roman Bogacz (prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie), br. Ananiasz Jacek Jaskólski (misjonarz w Ziemi Świętej, zakrystian w Bazylice Bożego Narodzenia w Betlejem), o. Seweryn Lubecki, o. Antoni Szlachta, o. Arkadiusz Blecharczyk

Data emisji: 25.12.2021

Godzina emisji: 11.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem