"Nie musi się sprawdzać w Polsce, gdzie populacja jest mniej zdrowa". Libura o łagodnym przebiegu COVID-19
- Świadomość ryzyka jakie wiąże się z zachorowaniem, a nawet nieciężkim przechorowaniem COVID-19 jest czymś, co skłania do zmiany decyzji i zaszczepienia się - oceniła na antenie Polskiego Radia 24 Maria Libura, ekspert ds. zdrowia z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
2021-12-28, 16:00
Jak podało Ministerstwo Zdrowia w najnowszym komunikacie, badania potwierdziły 9843 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 549 osób z COVID-19.
Trudna sytuacja jest również w Stanach Zjednoczonych, gdzie bardzo szybko rozprzestrzenia się wariant omikron. Jak podał "New York Times", Delaware, Hawaje, Massachusetts, New Jersey, Nowy Jork i Portoryko są wśród obszarów, które zgłosiły więcej przypadków koronawirusa w ciągu ostatniego tygodnia niż wcześniej w jakimkolwiek innym siedmiodniowym okresie.
Media zwracają uwagę na łatwość, z jaką omikron rozprzestrzenia się po kraju. Dodatkowo dziesiątki milionów Amerykanów wciąż nie zaszczepiły się przeciw COVID-19, a eksperci biją więc na alarm, że może to spowodować przeciążenie systemu opieki zdrowotnej. Ostrzegają także, że może nastąpić wiele zgonów.
- Obowiązkowe szczepienia? Prezes PiS: jestem zwolennikiem tego, by pójść na całość
- Koronawirus w Polsce. Andrusiewicz: rozmawiamy o szczepieniu kolejnych grup zawodowych
O łagodnym przebiegu choroby decyduje również stan zdrowia
Maria Libura odnosząc się do tych danych podkreśliła, że "sytuacja w Stanach Zjednoczonych pokazuje jaka jest możliwa dynamika zakażeń wariantem omikron". Zauważyła, że zakażenia dotyczą coraz młodszych osób. - Prędkość rozprzestrzeniania się omikronu może zniwelować ewentualnie łagodniejszy przebieg COVID-19 - powiedziała. Może to doprowadzić to sytuacji z wcześniejszych fal pandemii, gdzie szybkie rozprzestrzenianie się wirusa doprowadziło do
Posłuchaj
- Należy także zwrócić uwagę, że łagodniejszy przebieg choroby (...) nie musi się sprawdzić w krajach, które mają słaby stopień wyszczepienia oraz mniej zdrową populację jak np. Polska - zauważyła ekspert.
W jej opinii "spowalnianie efektu narastania kolejnej fali spowoduje powrót pytań o wprowadzenie obostrzeń". Dopytywana była o zachęty do szczepienia się osób niezdecydowanych lub przeciwnych oceniła, że czasami wystarczą same historie osób, które zachorowały. - Świadomość ryzyka jakie wiąże się z zachorowaniem, a nawet nieciężkim przechorowaniem COVID-19 jest czymś, co skłania do zmiany decyzji i zaszczepienia się - powiedziała Libura.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Maria Libura (Uniwersytet Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)
Data emisji: 28.12.2021
Godzina emisji: 15.08
REKLAMA
st
REKLAMA