Jakub Wiech: już w przyszłym roku Polska może całkowicie uniezależnić się od rosyjskiego gazu
- Polska jeszcze nie tak dawno była w 100 proc. uzależniona od rosyjskiego gazu. To uzależnienie udało nam się obniżyć do około 50 kilku procent. W przyszłym roku prawdopodobnie w ogóle porzucimy dostawy gazu z kierunku rosyjskiego. Będziemy w stanie importować błękitne paliwo na przykład z Kataru, USA czy Norwegii - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl.
2021-12-29, 15:25
Gość PR24 podkreślił, że Rosja traktuje surowce jako narządzie politycznego nacisku. - Wpływy polityczne rosyjskiej energetyki i rosyjskiego państwa polegające na wykupywaniu polityków unijnych są bardzo silne, bardzo rozległe. Niestety coraz liczniejsze szeregi byłych ministrów, premierów czy kanclerzy zasilają rosyjską energetykę - zaznaczył Jakub Wiech.
- Ci ludzie trafiają tam na etaty, pracują jako lobbyści, jako osoby, które zajmują naczelne stanowiska - po to, żeby z jednej strony cały czas używać sieci kontaktów, które na pewno sprzedają - bo przecież nie zrywają swoich kontaktów towarzyskich po wejściu w szeregi rosyjskiej energetyki - a jednocześnie dają know how i pewien wgląd w to, jak zapadają procesy decyzyjne w Europie - dodał.
"Pracują dla rosyjskiej energetyki"
Jednym z najbardziej znanych europejskich polityków, którzy pracują obecnie dla rosyjskiej energetyki jest były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder.
- Myślę, że wiele osób, które w tej chwili są czynnymi politykami Unii Europejskiej, marzy o tym, aby po zakończeniu kariery publicznej znaleźć się na liście płac rosyjskiej energetyki - stwierdził Jakub Wiech.
REKLAMA
Jego zdaniem "warto zobaczyć z kim Rosja ma dobre relacje handlowe i na płaszczyźnie energetycznej". - Na czoło wysuwają się tutaj Niemcy oraz Austria. Są one bardzo mocno związane z Rosją współpracą gazową. Widać to choćby po magistralach Nord Stream, z których jedna działa, a druga jest certyfikowana - powiedział.
- Ale również Francja ma pewne możliwości w tym zakresie. Pewnym wyłomem dla naszego myślenia o sojusznikach Putina jest też Viktor Orban. Węgrzy bardzo dobrze pracują z Rosjanami na płaszczyźnie energetycznej, zwłaszcza gazowej - podkreślił rozmówca PR24.
- Działania monopolistyczne Gazpromu. Anna Moskwa: będę apelowała o uruchomienie postępowania
- Handel emisjami CO2. W Brukseli wciąż bez porozumienia
Przypomniał również, że "Polska jeszcze nie tak dawno była w 100 procentach uzależniona od rosyjskiego gazu". - To uzależnienie udało nam się obniżyć do około 50 kilku procent. W przyszłym roku prawdopodobnie w ogóle porzucimy dostawy gazu z kierunku rosyjskiego. Będziemy w stanie importować błękitne paliwo na przykład z Kataru, USA czy Norwegii - podsumował.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Jakub Wiech (Energetyka24.pl)
Data emisji: 29.12.2021
Godzina emisji: 14.33
bartos
Polecane
REKLAMA