Dezinformacja w kampanii. Ekspert wskazał, co powinno budzić czujność
- Jeśli zobaczymy, że jakaś kampania polityczna jest dziwna albo działa w sposób prowokacyjny lub przekazuje nieprawdziwe informacje, takie treści zgłaszajmy - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Pikuła z magazynu "Spider's Web". Ekspert tłumaczył, co w szczególności powinno wzbudzić naszą czujność.
2025-05-15, 11:34
Próba ingerencji w kampanię wyborczą
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) poinformowała w środę o możliwej próbie ingerencji w kampanię wyborczą - chodzi o reklamy polityczne na Facebooku, które mogą być finansowane z zagranicy. O sprawie poinformowano ABW. W środę po południu reklamy zostały zablokowane. Wieczorem firma Meta, właściciel Facebooka, przekazała, że nie znalazła dowodów na zagraniczną ingerencję.
Posłuchaj
- Zauważono, że niektóre konta przekazujące narrację promującą pewnego polityka zwiększyły drastycznie aktywność i także nakłady finansowe na promocję tych treści, w szczególności w portalu Mety, czyli na Facebooku, a także na Instagramie - tłumaczył w Polskim Radiu 24 Rafał Pikuła. Dodał, że "wbrew temu, co pojawia się w przestrzeni medialnej, nie mamy pewności, że za tą działalnością stoi Rosja lub w ogóle jakikolwiek zagraniczny "»aktor«".
Dlaczego nie padło konkretne nazwisko?
Rafał Pikuła wyjaśnił, dlaczego NASK, ani też minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, nie podali nazwiska kandydata, wobec którego pojawiły się podejrzane działania. - Gdyby wskazano konkretnie, o którego kandydata chodzi, gdyby wskazano, o jaką narrację chodzi, to podejrzewam, że mogłoby to zostać wykorzystane politycznie - powiedział. Dodał, że ujawnienie takiej informacji przez NASK lub ministra cyfryzacji "mogłoby świadczyć, że NASK, czy minister Gawkowski, jest zaangażowany w kampanię".
REKLAMA
- NASK wykonał swoje zadanie, zidentyfikował takie działania, postanowił je zgłosić, poinformował dziennikarzy, opinię publiczną o takim wydarzeniu. Nie informował o szczegółach, żeby właśnie tych narracji nie tworzyć. To jest tak samo, jak w przypadku wielu przestępstw: informujemy, że doszło do przestępstwa, nie podajemy szczegółów dotyczących przestępcy - podkreślił Pikuła.
Zauważajmy i zgłaszajmy
Ekspert zaapelował do słuchaczy, żeby zgłaszali podejrzane działania. - Jeśli zobaczymy, że jakaś kampania polityczna jest dziwna albo działa w sposób prowokacyjny lub przekazuje nieprawdziwe informacje, takie treści zgłaszajmy - powiedział.
A co powinno budzić naszą czujność? - Kiedy widzimy, że za kampanią nie stoi żaden sztab wyborczy, że są to treści podawane przez anonimowe konta o dużych zasięgach. Dodatkowo np. jeśli widzimy filmik, w którym dany polityk, którego lubimy czy nie lubimy - to nie ma znaczenia - mówi rzeczy, które kompletnie do niego nie pasują, i mamy podejrzenia, że być może jego głos został wykorzystany przez sztuczną inteligencję, mamy podejrzenie, że ten materiał został stworzony tylko po to, żeby uderzyć w tego polityka, to zgłośmy takie metody - podkreślił gość Polskiego Radia 24.
***
REKLAMA
Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Małgorzata Żochowska
Gość: Rafał Pikuła (magazyn Spider's Web)
Data emisji: 15.05.2025
Godzina emisji: 10.09
Źródła: Polskie Radio 24/paw/k
REKLAMA