more_horiz

Wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Marlena Maląg podała nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 08:42
- Na dziś na godz. 7.00 rano złożono wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na blisko 60 tys. dzieci - poinformowała w Polskim Radiu 24 Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej). 
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że od wczoraj złożono już niemal 60 tysięcy wniosków w ramach programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że od wczoraj złożono już niemal 60 tysięcy wniosków w ramach programu Rodzinny Kapitał OpiekuńczyFoto: PR24/AK

Wraz z nowym rokiem weszła w życie ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. To nowe świadczenie, będące elementem Polskiego Ładu. Marlena Maląg stwierdziła, że liczba wniosków pokazuje, że program działa "dynamicznie". Jak zauważyła, wnioski na blisko 60 tys. dzieci oznaczają, że niemal 10 proc. uprawnionych do świadczenia rodziców zawnioskowało o wsparcie.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jak zawnioskować?

Czym jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? - To świadczenie przysługujące rodzicom, którzy mają drugie lub kolejne dziecko w okresie od ukończonego 12. do 36. miesiąca życia - wyjaśniła minister. Wynosi ono 12 tys. zł. Zawnioskować można poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Empatia, a od 4 stycznia poprzez bankowość elektroniczną.

- Środki zostaną wypłacone na konto i rodzic może wydatkować świadczenie zgodnie z potrzebami swoimi i swojego dziecka. Może podjąć decyzję o tym, że pobiera świadczenie przez dwa lata po 500 zł lub przez rok po 1000 zł - przekazała gość PR24. Dodała, że raz w ciągu okresu świadczeniowego można zmienić sposób wypłaty.

Marlena Maląg: wspieranie rodzin to nasz obowiązek

- Operatorem realizacji świadczenia jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, podobnie jak w przypadku programu Dobry Start - dodała minister rodziny i polityki społecznej. Program jest, jak podkreśliła, "dodatkową inwestycją w rodzinę", która ma pomóc w podjęciu decyzji o łączeniu pracy zawodowej z życiem rodzinnym lub zdecydowaniu się na kolejne dziecko.

Marlena Maląg zaznaczyła, że obóz rządzący pracuje "nad konkretnymi rozwiązaniami w ramach strategii demograficznej, które są włączone do Polskiego Ładu". Przyznała, że zmiana sytuacji demograficznej to "wyzwanie na najbliższe lata". - To nie jedna kadencja, to wiele kadencji systematycznej pracy, aby młodzi Polacy wiedzieli, że rząd oferuje kompleksowe wsparcie dla rodzin. To jest potrzebne, to nasz obowiązek - oświadczyła na antenie Polskiego Radia 24.

Posłuchaj
12:00 Maląg.mp3 Marlena Maląg o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

 

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Krzysztof Grzybowski

Gość: Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej)

Data emisji: 2.01.2022

Godzina emisji: 8.06

PR24, ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem