more_horiz

Co czeka nasze portfele w 2022 r.? Ekonomista: mamy przed sobą ciężki rok

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 21:45
- Rok 2022 cały poświęcimy na walkę z inflacją - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista Wyższej Szkoły Biznesu dr Krzysztof Kandefer. - Być może w końcówce bieżącego roku uda nam się zobaczyć światełko w tunelu i inflacja będzie się obniżała, ale nie należy oczekiwać, że spadek inflacji nastąpi od razu do poziomu akceptowalnego społecznie, czyli do poziomu ok. 2/3 proc. Mamy przed sobą ciężki rok - dodał ekonomista. 
Czeka nas ciężki rok - ocenia w rozmowie z Polskim Radiem 24 ekonomista dr Krzysztof Kandefer
"Czeka nas ciężki rok" - ocenia w rozmowie z Polskim Radiem 24 ekonomista dr Krzysztof KandeferFoto: Kamil Zajączkowski/Shutterstock

Według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w grudniu wzrosła do 8,6 procent licząc rok do roku. W listopadzie wskaźnik ten wyniósł 7,8 procent. Analitycy spodziewali się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim miesiącu wzrosną o 8,3 procent w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku.

Światowe związki polskiej inflacji

- Polska jest częścią gospodarki światowej, handel jest absolutnie powszechny i nabywamy produkty niezbędne do funkcjonowania naszej gospodarki - np. gaz, paliwa. W związku z tym jesteśmy powiązani ze zmianami cen na rynkach światowych i jeśli ceny na rynkach światowych będą rosły, to będą te produkty drożały także u nas - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej dr Krzysztof Kandefer. 

- Pewnie do tego warto dołożyć do tego fakt, że na rynkach światowych obraca się inną walutą niż złotówka i jeśli te waluty drożeją, to również przekłada się to na wzrost cen, które widzimy na półkach sklepowych i płacimy w rachunkach - dodał gość "Tematu dnia". 

Inflacja ceną za ratowanie miejsc pracy

Rozmówca Polskiego Radia 24 zwrócił także uwagę na znaczenie pandemii COVID-19 w tworzeniu inflacji. - Ostatnich kilkanaście miesięcy w bardzo istotny sposób wpłynęło na gospodarkę - zarówno polską, jak i światową - podkreślił i podał przykład dużych pieniędzy wpompowanych w gospodarkę przez rządy krajów świata.

- Rządy zdecydowały się ratować miejsca pracy, ale wszyscy zrobiliśmy to ze świadomością, że pojawienie się w obiegu pewnego dodatkowego pieniądza spowoduje wzrost inflacji - dodał. 

"To będzie ciężki rok pod względem finansów"

- Wydaje się, że ten rok, 2022, to rok, który cały poświęcimy na walkę z inflacją - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista Wyższej Szkoły Biznesu dr Krzysztof Kandefer. - Być może w końcówce bieżącego roku uda nam się zobaczyć światełko w tunelu i inflacja będzie się obniżała, ale nie należy oczekiwać, że spadek inflacji nastąpi od razu do poziomu akceptowalnego społecznie, czyli do poziomu około 2/3 proc. Mamy przed sobą, niestety, trudny i ciężki rok pod względem finansów - ocenił ekspert.

Posłuchaj
24:51 Kandefer-PR24_mp3 2022_01_07-20-33-17.mp3 Dr Kandefer: mamy przed sobą trudny i ciężki rok ("Temat dnia/ Gość PR24")

W rozmowie więcej o sytuacji ekonomicznej w Polsce. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

Czytaj także: 

Barbara Dolniak: gdyby wcześniej podniesiono stopy procentowe, inflacja byłaby niższa - obejrzyj zapis rozmowy w popołudniówce Polskiego Radia 24:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyMateusz Drozda

Gość: dr Krzysztof Kandefer (ekonomista, Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie)

Data emisji: 7.01.2022

Godzina emisji: 20.33


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem