X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rozwiązania Polskiego Ładu. Prof. Modzelewski: każda reforma podatkowa spotyka się z krytyką

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 15:45
- Zmieniamy paradygmat Balcerowicza, polegający na wysokim opodatkowaniu niskich dochodów i na minimalizowaniu obciążeń wysokich dochodów, chcemy od tego odejść - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, prawnik, ekspert prawa podatkowego (Uniwersytet Warszawski).
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: TB/PR24

Polski Ład dobrze ocenia 48,5 proc. badanych, a źle niemal 41 proc. Ponad połowa respondentów nie wie, jak zmienią się ich dochody w związku ze zmianami podatkowymi w Polskim Ładzie - wynika z sondażu United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski.

Jak wynika z sondażu, 13,2 proc. badanych ocenia rządowy program zdecydowanie dobrze, a 35,3 proc. - raczej dobrze. 21,9 proc osób ma o nim raczej złe zdanie, a 19 proc. - zdecydowanie złe. 10,5 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Prof. Witold Modzelewski komentował dyskusje o reformie podatkowej związanej ze wprowadzeniem Polskiego Ładu. Jak zauważył, jest ona odejściem od koncepcji wysokiego opodatkowania osób o niskich dochodach. - Chcemy być, o paradoksie, bardziej zachodnioeuropejscy. To będzie wiązało się ze sprzeciwem. Ci, którzy są beneficjentami konkretnego systemu (…), zawsze będą przeciwko. Mamy do czynienia z krytyką każdej reformy podatkowej, zwłaszcza tak zasadniczej, zmiany tegoż paradygmatu. (…) To koszt własny każdej reformy podatkowej - zaznaczył ekspert.

Jak zauważył, rozwiązania podatkowe w innych krajach UE również bywają skomplikowane. - Unia Europejska nikomu nie obiecała prostego systemu podatkowego. Cywilizacja niesie ze sobą komplikowanie naszego otoczenia, również normatywnego. UE pod tym względem jest wyjątkowym tworem, ma dwa systemy podatkowe: krajowe i wspólnotowy - zaznaczył.

- Na początku obowiązywania każdego systemu, nawet mniej skomplikowanego niż Polski Ład, jest zamieszanie, tę chorobę trzeba przeżyć. To, że uczymy się w biegu, jest niestety pewną prawidłowością. Kiedyś dawano nam obywatelom dłuższe okresy vacatio legis, jak podczas wprowadzania podatku VAT w 1993 r. Teraz nie ma tego zwyczaju - dodał.

Jak podkreślał gość audycji, tego typu rozwiązania, które mają bardzo dalekosiężne skutki i duże znaczenie dla finansów państwa, powinny być odpowiednio wcześniej konsultowane. - Powinniśmy wrócić do dobrych obyczajów, tego, że daje się obywatelom co najmniej kilkanaście tygodni, albo co najmniej dwa miesiące, abyśmy mogli się z tym zapoznać. Trzeba również mieć świadomość, że tworzenie takich wielkich przedsięwzięć wymaga czegoś, co nazywa się koordynacją wewnętrzną - mówił prof. Witold Modzelewski.

Posłuchaj
22:17 PR24_mp3 2022_01_10-14-37-42.mp3 Prof. Witold Modzelewski o rozwiązaniach Polskiego Ładu (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Respondenci odpowiedzieli także, jak ich zdaniem Polski Ład zmieni ich finanse. Najwięcej, 28 proc. badanych, uważa, że Polski Ład nie zmieni ich finansów. Według 2,7 proc. - zmieni na zdecydowanie lepsze, a 23,2 proc. - raczej na lepsze. Zmian na zdecydowanie gorsze spodziewa się 10,6 proc. badanych, a na raczej gorsze - 21 proc. Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 14,6 proc. ankietowanych osób.

Więcej w zapisie rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Witold Modzelewski

Data emisji: 10.01.2022

Godzina emisji: 14.37

PR24/ka

Czytaj także

Polski Ład. Piotr Arak: to największa zmiana w systemie podatkowym od początku jego istnienia

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 19:52
- Deklaracja PIT-2 sięgająca do zarania naszego systemu podatkowego nie była aż tak istotna, ponieważ sama kwota wolna od podatku wynosiła dla większości pracowników w Polsce 3 tys. zł, a dzisiaj to 30 tys. - przypomniał na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład. Sławomir Skwarek: Ministerstwo Finansów reaguje na błędy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 09:35
- Polski Ład to duże przedsięwzięcie i przy tak dużej reformie zdarzają się błędy. Pokazujemy, że w ciągu tygodnia od jego wprowadzenia Ministerstwo Finansów na nie zareagowało - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Skwarek (PiS). W audycji wziął również udział Stefan Krajewski (PSL).
rozwiń zwiń