Rozwiązania Polskiego Ładu. Prof. Modzelewski: każda reforma podatkowa spotyka się z krytyką

- Zmieniamy paradygmat Balcerowicza, polegający na wysokim opodatkowaniu niskich dochodów i na minimalizowaniu obciążeń wysokich dochodów, chcemy od tego odejść - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, prawnik, ekspert prawa podatkowego (Uniwersytet Warszawski).

2022-01-10, 15:45

Rozwiązania Polskiego Ładu. Prof. Modzelewski: każda reforma podatkowa spotyka się z krytyką
Prof. Witold Modzelewski. Foto: TB/PR24

Polski Ład dobrze ocenia 48,5 proc. badanych, a źle niemal 41 proc. Ponad połowa respondentów nie wie, jak zmienią się ich dochody w związku ze zmianami podatkowymi w Polskim Ładzie - wynika z sondażu United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski.

Jak wynika z sondażu, 13,2 proc. badanych ocenia rządowy program zdecydowanie dobrze, a 35,3 proc. - raczej dobrze. 21,9 proc osób ma o nim raczej złe zdanie, a 19 proc. - zdecydowanie złe. 10,5 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Prof. Witold Modzelewski komentował dyskusje o reformie podatkowej związanej ze wprowadzeniem Polskiego Ładu. Jak zauważył, jest ona odejściem od koncepcji wysokiego opodatkowania osób o niskich dochodach. - Chcemy być, o paradoksie, bardziej zachodnioeuropejscy. To będzie wiązało się ze sprzeciwem. Ci, którzy są beneficjentami konkretnego systemu (…), zawsze będą przeciwko. Mamy do czynienia z krytyką każdej reformy podatkowej, zwłaszcza tak zasadniczej, zmiany tegoż paradygmatu. (…) To koszt własny każdej reformy podatkowej - zaznaczył ekspert.

Jak zauważył, rozwiązania podatkowe w innych krajach UE również bywają skomplikowane. - Unia Europejska nikomu nie obiecała prostego systemu podatkowego. Cywilizacja niesie ze sobą komplikowanie naszego otoczenia, również normatywnego. UE pod tym względem jest wyjątkowym tworem, ma dwa systemy podatkowe: krajowe i wspólnotowy - zaznaczył.

REKLAMA

- Na początku obowiązywania każdego systemu, nawet mniej skomplikowanego niż Polski Ład, jest zamieszanie, tę chorobę trzeba przeżyć. To, że uczymy się w biegu, jest niestety pewną prawidłowością. Kiedyś dawano nam obywatelom dłuższe okresy vacatio legis, jak podczas wprowadzania podatku VAT w 1993 r. Teraz nie ma tego zwyczaju - dodał.

Jak podkreślał gość audycji, tego typu rozwiązania, które mają bardzo dalekosiężne skutki i duże znaczenie dla finansów państwa, powinny być odpowiednio wcześniej konsultowane. - Powinniśmy wrócić do dobrych obyczajów, tego, że daje się obywatelom co najmniej kilkanaście tygodni, albo co najmniej dwa miesiące, abyśmy mogli się z tym zapoznać. Trzeba również mieć świadomość, że tworzenie takich wielkich przedsięwzięć wymaga czegoś, co nazywa się koordynacją wewnętrzną - mówił prof. Witold Modzelewski.

Posłuchaj

Prof. Witold Modzelewski o rozwiązaniach Polskiego Ładu (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 22:17
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Respondenci odpowiedzieli także, jak ich zdaniem Polski Ład zmieni ich finanse. Najwięcej, 28 proc. badanych, uważa, że Polski Ład nie zmieni ich finansów. Według 2,7 proc. - zmieni na zdecydowanie lepsze, a 23,2 proc. - raczej na lepsze. Zmian na zdecydowanie gorsze spodziewa się 10,6 proc. badanych, a na raczej gorsze - 21 proc. Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 14,6 proc. ankietowanych osób.

REKLAMA

Więcej w zapisie rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Witold Modzelewski

Data emisji: 10.01.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 14.37

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej