Dymisje w Radzie Medycznej. Wyrwich: powinna powstać nowa, złożona z ekspertów różnych profesji

- Rada Medyczna powinna pozostać ciałem doradczy, ostateczne decyzje w sprawie pandemii koronawirusa należą do rządzących - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Wyrwich z tygodnika "Niedziela".

2022-01-17, 13:40

Dymisje w Radzie Medycznej. Wyrwich: powinna powstać nowa, złożona z ekspertów różnych profesji
Dymisja części członków Rady Medycznej. Wyrwich: powinna powstać nowa złożona z ekspertów różnych profesji. Foto: Twitter/KPRM

Podczas spotkania premiera z Radą Medyczną, 13 z 17 jej członków złożyło rezygnacje. Szef rządu ją przyjął i powiedział, że odniesie się do sprawy. Członkowie Rady doradzali m.in. obowiązkowe szczepienia dla pewnych grup zawodowych (m.in. nauczycieli), pilne wprowadzenie ustawy umożliwiającej pracodawcom sprawdzanie, czy ich pracownicy są bezpieczni pod kątem epidemicznym, ale także egzekwowanie istniejących przepisów i zakazów.

- Już jakiś czas trwała ta Rada, z tego, co słyszę, jej propozycje były słuchane przez rząd w osiemdziesięciu procentach, ale z drugiej strony słychać z ust części członków Rady, że niekoniecznie tak było. Wydaje się jednak, że nowa Rada powinna powstać, ponieważ jest ona potrzebna - mówił gość PR24.

"Ludzie o różnych profesjach w RM"

Dodał, że w jej skład powinni wejść ludzie o różnych profesjach, nie tylko związani z medycyną. Nie ulega wątpliwości, jak zauważył gość PR24, że każda ze stron ma swoje racje, ale ostateczne decyzje w związku z sytuacją pandemiczną podejmują rządzący, Rada natomiast była i powinna pozostać ciałem doradczym.

W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu pojawiła się zapowiedź, że formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona. Według prognoz ICM UW oraz MOCOS, czyli grup z Uniwersytetu Warszawskiego i z Politechniki Wrocławskiej, przygotowujących dla rządu prognozy rozwoju pandemii, pod koniec stycznia lub w połowie lutego (w zależności od zespołu, który przygotowuje prognozę) dojdzie do omikronowego szczytu. Zakażonych może być nawet 200 tys. dziennie, a osób, które dziennie wymagają hospitalizacji, będzie od 5 do 15 tys.

REKLAMA

Czytaj także:

- Różne Rady różnie doradzają politykom, do końca nie wiemy, jak sytuacja wygląda. Jedni mówią o tym, że maseczki mogą być noszone, ale nie muszą, inni doradzają w tym względzie surowe restrykcje. Pamiętajmy natomiast, jak bardzo negatywny wpływ na psychikę, głównie dzieci, ma izolacja. Wspomnieć należy także o restrykcjach, które dotykają gospodarkę, to wszystko razem powinno być wzięte pod uwagę - zauważył Mateusz Wyrwich.

Posłuchaj

M. Wyrwich o konieczności powołania nowej Rady Medycznej ("Gość PR24") 21:38
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

REKLAMA

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Mateusz Wyrwich z tygodnika "Niedziela" 

Data emisji: 17.01.2022

Godzina: 13:08

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej