25. Dzień Judaizmu. Prof. Jan Grosfeld: chodzi o przemianę mentalności Kościoła

25. Dzień Judaizmu skłania do refleksji nad zmianami, które zaszły za sprawą dotychczasowych obchodów i, jak mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Grosfeld, sukces nie jest pełny. - Nie sądzę, żeby to płynęło z jakiejś niechęci, tylko z głębokiego braku zrozumienia dla wagi tego dnia. Ponieważ ten dzień został ustanowiony - wbrew temu, co wielu, także wielu hierarchów mówi czy myśli - nie dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, ale dla przemiany mentalności Kościoła - mówił rozmówca PR24.

2022-01-17, 15:47

25. Dzień Judaizmu. Prof. Jan Grosfeld: chodzi o przemianę mentalności Kościoła

17 stycznia obchodzony jest jubileuszowy 25. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W tym roku hasłem są słowa "Moje myśli nie są myślami waszymi", zaczerpnięte z Księgi Izajasza (Iz 55,8). Centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą się w Poznaniu. Co roku centralne obchody organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 roku Komitetem do spraw Dialogu z Judaizmem.

25. Dzień Judaizmu - centralne obchody

Centralne obchody Dnia Judaizmu są też zwieńczeniem całego tygodnia różnych wydarzeń związanych z kulturą i religią żydowską oraz dialogiem chrześcijańsko-żydowskim. W tym roku Dzień Judaizmu wiązać się będzie także z wręczeniem nagrody Menora Dialogu prof. Janowi Grosfeldowi, który otrzymał ją za zbliżenie ludzi, kultur, religii i narodów.

W rozmowie z Polskim Radiem prof. Jan Grosfeld podkreślił swoją wdzięczność stowarzyszeniu Coexist i jego przewodniczącemu, ks. Jerzemu Stranzowi. To właśnie to stowarzyszenie, wspólnie z Fundacją Signum, przyznało prof. Grosfeldowi nagrodę.

- Jak o tym usłyszałem, to byłem tak zdziwiony. Dlaczego mnie to ma akurat dotyczyć. Nie mam w ogóle takiego poczucia o żadnym "wkładzie", jak jest napisane w uzasadnieniu. Zwłaszcza, że tym, który naprawdę zbliża ludzi i narody, to jest Jezus Chrystus. To doświadczenie mam - mówił prof. Jan Grosfeld.

REKLAMA

"Bez żydowskiego korzenia jesteśmy rośliną martwą"

Jego zdaniem 25 lat obchodzenia Dnia Judaizmu w polskim Kościele Katolickim skłania do refleksji. Podsumowując minione ćwierćwiecze stwierdził, że jest ono "udane co najwyżej średnio". - Kiedy patrzeć na 10 tys. parafii w Polsce, to naprawdę na palcach najwyżej dwóch rąk można policzyć te, w których Dzień Judaizmu jest celebrowany - ocenił.

- Nie sądzę, żeby to płynęło z jakiejś niechęci, tylko z głębokiego braku zrozumienia dla wagi tego dnia. Ponieważ ten dzień został ustanowiony - wbrew temu, co wielu, także wielu hierarchów mówi czy myśli - nie dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, ale dla przemiany mentalności Kościoła. Nie przemiany w sensie, "żeby być dobrym dla Żydów", tylko przemiany w kierunku chrześcijańskim. Ponieważ chrześcijaństwo powstało w łonie judaizmu i - jak mówi Święty Paweł - jeżeli nie mamy relacji z żywym korzeniem żydowskim, jesteśmy rośliną usychającą, martwą, nie mamy z czego czerpać soków - wyjaśnił prof. Jan Grosfeld.

Pytając retorycznie "czy sam Jezus Chrystus nie wystarczy?", prof. Grosfeld odpowiedział, że "oczywiście, że wystarczy, ale mamy problem z wcieleniem, ponieważ Jezus Chrystus wcielił się w Żyda. Jest Żydem".

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Prof. Jan Grosfeld o 25. Dniu Judaizmu ("Temat dnia / Gość PR24") 10:39
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Marcin Witan
Gość: prof. Jan Grosfeld (członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem)
Data emisji: 17.01.2022
Godzina emisji: 14.17

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej