more_horiz

Prof. Grzegorz Górski: działania NATO wobec Rosji paraliżują Niemcy i Francja

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 14:06
- Pakt Północnoatlantycki niewątpliwie jest dziś w swoich zdolnościach decyzyjnych paraliżowany przez postawę Niemiec, a częściowo także Francji, które uważają, że należy szukać porozumienia z Moskwą, ze strony niemieckiej nawet widać, że za cenę daleko idących ustępstw w stosunku do Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski, amerykanista z Kolegium Jagiellońskiego.
Prof. Grzegorz Górski uważa, że działania NATO wobec Rosji są paraliżowane przez Niemcy i Francję
Prof. Grzegorz Górski uważa, że działania NATO wobec Rosji są paraliżowane przez Niemcy i FrancjęFoto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział na piątek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent podjął tę decyzję po wideokonferencji z przywódcami państw NATO, w tym prezydentem USA Joe Bidenem. Jej głównym tematem była sytuacja wokół wschodniej granicy Ukrainy. O sytuacji związanej z kryzysem w Europie Wschodniej mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski.

Prof. Górski: NATO paraliżują Niemcy i Francja

Gość PR24 stwierdził, że mamy do czynienia z kolejnym etapem eskalacji napięcia ze strony Rosji. Zauważył też, że Moskwa testuje, jak jej przeciwnik jest przygotowany do stawienia czoła "najważniejszemu - jak się wydaje - wyzwaniu po zakończeniu II wojny światowej".

- Z jednej strony mamy Pakt Północnoatlantycki, który niewątpliwie jest dziś w swoich zdolnościach decyzyjnych paraliżowany przez postawę Niemiec, a częściowo także Francji, które uważają, że należy szukać porozumienia z Moskwą, ze strony niemieckiej nawet widać, że za cenę daleko idących ustępstw w stosunku do Rosji - mówił prof. Grzegorz Górski.

Problemy po stronie USA

Dodał, że oznacza to tak naprawdę występowanie przeciwko jednolitemu stanowisku przez najważniejszych (prócz Wielkiej Brytanii) w Europie partnerów USA.

- Są też problemy po samej stronie amerykańskiej. Widać wyraźnie, że tam jednotilości przekazu nie ma. Wydaje się, że w tej chwili - zupełnie autonomicznie - wykonywane są pewne posunięcia o charakterze wojskowym, które próbują pokazywać jakiś poziom zdecydowania. Ale ciągle jesteśmy na etapie - po "naszej" stronie - działań o charakterze deklaratywnym. Natomiast druga strona wykonuje ruchy realne - wyjaśnił prof. Górski.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:38 PR24_mp3 2022_01_25-13-07-07_Górski.mp3 Prof. Grzegorz Górski o sytuacji Zachodu wobec zagrożenia ze strony rosyjskiej ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Grzegorz Górski (amerykanista, Kolegium Jagiellońskie)
Data emisji: 25.01.2022
Godzina emisji: 13.07

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem